ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek d´Este – wellness hotel a restaurace v Chlumu u Třeboně
Památky

Zámek d´Este – wellness hotel a restaurace v Chlumu u Třeboně

Zámecký komplex, obklopený malebným zámeckým parkem a nádhernou přírodou, nabízí zážitek z pobytu a exkluzivní ubytování pro ty, kteří hledají únik z každodenního shonu. Na dobré jídlo můžete přijít také do stylové zámecké restaurace.
Barokní zámek Ferdinanda d’EsteChlumu u Třeboně prošel mezi lety 2022 – 2024 rozsáhlou obnovou, rekonstrukce jej přeměnila na hotel s wellness centrem. Jeho součástí je i zámecká restaurace, která slouží nejen ubytovaným hostům, ale i široké veřejnosti. Zároveň je možné si památkový objekt zamluvit i pro svatby, firemní a kulturní akce.

Zámecké pokoje nabízí jedinečný blend historie, elegance a moderního pohodlí. Pokoje jsou zařízeny s precizností a citlivostí k historickým detailům, zároveň však poskytují moderní vybavení pro maximální komfort s pohodlnými postelemi, Wi-Fi a televizí. Okna otevírají nádherné výhledy do okolní krajiny či do krásně upravených zámeckých zahrad. Vstupní haly a chodby nesou atmosféru staletí, a při každém kroku se můžete ponořit do bohaté historie tohoto zázračného místa. Ubytovat se můžete v několika kategoriéch pokojů:

Dvoulůžkový pokoj Superior
Elegantní dvoulůžkový pokoj v zámeckém stylu o velikosti 20m2, který potěší svou útulností každého svého návštěvníka. Menší, přesto velmi příjemné zázemí ideální pro ubytování krátkodobého charakteru od 1 do 3 dní. Na pokoj nelze umístit přistýlku ani dětskou postýlku.

Dvoulůžkový pokoj Deluxe
Příjemný dvoulůžkový pokoj v zámeckém stylu o velikosti 25m2 vhodný pro páry hledající příjemné soukromí. Na pokoj nelze umístit přistýlku ani dětskou postýlku.

Dvoulůžkový pokoj Luxury Deluxe
Prostorný pokoj o velikosti 30m2, který nabízí dostatek místa pro manželskou postel a velkou rozkládací pohovku pro další 2 osoby. Hledáte-li zámecký pokoj, který nabízí dostatek místa nejen pro Vás, ale i Vaši rodinu, pak jsou pokoje Luxury Deluxe tou správnou volbou pro Vás.

King´s Suite
Unikátní příležitost si žádá unikátní místo. Slavíte významné jubileum, a chcete vaši oslavu spojit s něčím výjimečným? V tomto apartmánu se budete cítit jako skutečný král. Apartmán nabídne to pravé privátní zázemí pro Váš speciální pobyt, zázemí které předčí Vaše očekávání. Exkluzivně a pouze ve spojení s tímto pokojem naleznete denní vstup do wellness po celou dobu Vašeho pobytu.


Zámecká restaurace

Restaurace je umístěna v noblesních prostorách zámku, kde se nesou stopy minulosti a každý detail vytváří atmosféru jedinečného a exkluzivního gurmánského zážitku. Interiéry restaurace odrážejí noblesu zámecké architektury, a přestože jsou nádherou samy o sobě, jsou spolu s nimi spojeny prvky moderního designu a pohodlí. Tým zkušených šéfkuchařů spojuje tradiční recepty s moderní kreativitou, aby vytvořil jídla, která osloví vaše chuťové buňky. Menu je pečlivě sestaveno tak, aby reflektovalo sezónní suroviny a regionální speciality.


Privátní zámecký wellness

Privátní wellness zahrnuje elegantní relaxační zónu, kde si hosté mohou odpočinout ve vzduchu plném klidu. Pohodlná lehátka, jemné osvětlení a harmonická hudba vytvářejí ideální atmosféru pro odpočinek a regeneraci. Pro milovníky saunování je zde soukromý saunový svět s moderními a tradičními saunami. Tato oáza klidu je ideálním místem k odstranění stresu, uvolnění svalů a očištění pokožky. Pro dokonalý relax je zde pro vás soukromý whirlpool, kde si můžete užívat naprostou pohodu a současně obdivovat krásné zámecké klidu.
Z kapacitních důvodů proveďte svou rezervaci dopředu přes hotelovou recepci nebo v aplikaci MyAlfred.
 

Dále zde můžete využít:

  • pivní lázně
  • thajské masáže
  • hydrojet (suchá masážní vana)
  • oxygenoterapii (vdechování kyslíku ve vyšší koncentraci, než v jaké je přítomný ve vzduchu)
 

Historie zámku Chlum u Třeboně

Historie zámku sahá až do roku 1710, kdy byl na místě někdejší tvrze vystavěn barokní patrový zámek s mariánskou kaplí. Zámek postupně prošel několika majiteli pod nimiž neblaze chřadnul, až v roce 1861, tou dobou již zchátralý objekt přešel do vlastnictví modenského vévody Františka V. d´Este, který jej nechal upravit a rozšířit. Stál zde zámek, Mariánská kaple, škola, pivovar a mlýn. V roce 1875 zdědil spolu s dalšími majetky i samotný zámek po svém strýci teprve dvanáctiletý František Ferdinand d’Este. Majetek spravoval jeho otec arcivévoda Karel Ludvík d’Este pod jehož vedením zámek získal současnou podobu. V roce 1876 byly zbourány poslední zbytky starého zámku a nad hlavním vchodem umístěn arcivévodský znak a pod ním freska sv. Prokopa.

Po sarajevském atentátu se dcera Žofie se svými mladšími bratry Maxmiliánem a Ernstem uchýlili na rodinný zámek Konopiště, kde společně přečkali první světovou válku. Ačkoli Ferdinandovy děti patřily k rodu Hohenbergů, československé úřady s nimi naložily stejně jako s Habsburky a 3. května 1919 byla na panství Konopiště i na arcivévodské panství v Chlumu u Třeboně uvalena ministerstvem zemědělství nucená správa s cílem vlády nové Československé republiky zahrnout obě panství do znárodňování. Pro další osud dětí Františka Ferdinanda bylo zcela klíčové usnesení parlamentu založené na 208. článku mírové smlouvy vítězných mocností. Veškerý majetek Habsburků podle něj připadal nově zformovaným státům. ČSR pak využila volného výkladu smlouvy a do praxe uvedla její extrémní podobu. Po divoké diskuzi parlamentem prošel zákon, který z dětí Hohenberků dětí udělal Habsburky, takže jejich majetek mohl být vyvlastněn.

Koncem dvacátých a počátkem třicátých let se Chlum stal módním letoviskem. V té době přijížděli na zámek hudební skladatelé, spisovatelé a umělci jako byli Oskar Nedbal, Vítězslav Novák, Antonín Sova, K. M. Čapek-Chod, Gabriela Preissová a koncem 30. let poprvé také František Hrubín. Zámek byl pod státní správou využíván hlavně k rekreaci zaměstnanců ministerstva zahraničí a vládních činitelů. V roce 1929 obsadil sedmipokojové apartmá na čtyři týdny ministr zahraničí Dr. Edvard Beneš.

Po druhé světové válce, se v zámku nacházelo skladiště německého letectva, připadl zámecký areál jako německý konfiskát ministerstvu zemědělství. To na zámeckém velkostatku zřídilo Správu státního statku a budovu zámku převedlo na ředitelství skláren (dnes již neexistujících). V přízemí zámku se nacházela mateřská škola a veřejná obecní knihovna. Od roku 1945 do roku 1953 bylo v zámku přechodně umístěno také několik tříd základní školy. Přízemí zámku sloužilo i jednotce Sboru národní bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že místní sklárny na údržbu zámku nestačily, byl zámek v roce 1969 prodán za symbolickou cenu 1 Kčs národnímu podniku Spolana Neratovice, zámek opravila a přebudovala na své rekreační středisko. Společně s opravou zámku proběhla i rekonstrukce zámeckého parku. Od roku 1992 se postupně střídali majitelé z řad majetných firem (akciová společnost Spolana, Zakłady Azotowe ANWIL Spółka Akcyjna, EST.IM.HO italského podnikatele Girolama D’Agostina) od roku 2012 byl nabídnut k dalšímu prodeji. V roce 2022 zakupila společnost Zámek d´Este s.r.o podnikatele Daniela Bakaeva s rusko-kazašskými kořeny, který areál zrekonstruoval a přivedl do dnešní podoby.

Aktuality

Pohádkový Chlum 2024

První srpnový týden převléknou vodníci jihočeský Chlum u Třeboně do pohádkového hávu. Rybník Hejtman a jeho okolí přivítají velký festival pohádek, písniček a tvoření pro rodiny s dětmi.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Velký Vodnický splav v Chlumu u Třeboně

Vodníci už se moc těší na setkání na „Vodnickém splavu 2024“. 29.07.2024 – 02.08.2024 – Pohádkový Chlum u Třeboně – Vodnický splav.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Běh kolem Hejtmanu 2024

Již 57. ročník Běhu kolem Hejtmanu je určen pro mládež i dospělé. Mládežnických kategorií odstartuje deset, poté čeká dalších sedm kategorií hlavní silniční závod, jímž je silniční běh na 10 km (současně mistrovství Jihočeského kraje).
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Memoriál JUDr. Ferdinanda Bušty, cyklistický závod – soutěž škol

Cyklistický klub Blesk Klikov pořádá 8. ročník Memoriálu JUDr. Ferdinanda Bušty, cyklistický závod pro děti ve věku od 2. do 15 let, který se jede jako pocta skvělému člověku, sportovci a kamarádovi Ferdinandu Buštovi. Cílem je přilákat děti k tomuto ušlechtilému sportu.
Suchdol nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Festival Okolo Třeboně 2024

33. ročník velkého hudebního festivalu Okolo Třeboně bude v Třeboni v termínu od 27. června do 4. července 2024.
Třeboň, Jihočeský kraj

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Neobvyklá noční prohlídka pivovaru Bohemia Regent vás čeká každý pátek a sobotu 20 hodin.
Třeboň, Jihočeský kraj

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Neobvyklá noční prohlídka pivovaru Bohemia Regent vás čeká každý pátek a sobotu 20 hodin.
Třeboň, Jihočeský kraj

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Neobvyklá noční prohlídka pivovaru Bohemia Regent vás čeká každý pátek a sobotu 20 hodin.
Třeboň, Jihočeský kraj

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Hokejová škola Bukač hockey

Hokejová škola Bukač je nejstarší hokejovou školou v České republice. Škola pravidelně pořádá kempy, kde především děti prožijí neopakovatelné zážitky a kvalitní trénink.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

V Lutové u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku je přístupná trasa pro vozíčkáře. Tělesně postižení se po ní mohou vydat například k pomníku Emy Destinnové, známé operní pěvkyně. Vozíčkáři mohou v okolí Chlumu využít zhruba 24 km stezek, které jsou dostatečně široké a upravené pro vozíčkáře.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Trasa pro vozíčkáře Okolo rybníků v Lutové

Dvě značené trasy pro vozíčkáře vycházející z Lutové od penzionu Vyhlídka, který slouží převážně pro rekreační pobyt zdravotně handicapovaných spoluobčanů. Trasu pro vozíčkáře vytvořil Klub českých turistů společně s agenturou Bílý medvěd v rámci projektu Turistika pro všechny.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Penzion Lutov – cykloturistika a koupání na Třeboňsku

Třeboňsko není krásné pouze v létě, jsou zde možnosti i pro zimní sporty, např. bruslení na zamrzlých rybnících nebo běžky. Milovníci procházek na čistém vzduchu si přijdou na své i na jaře a na podzim. A za podívání rozhodně stojí výlovy rybníků.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Přírodní rezervace Na Ivance

Přírodní rezervace Na Invance je tok řeky Lužnice (7 km dlouhý) a krátký úsek Dračice u jejího ústí s přilehlou nivou, mezi Majdalenou a Suchdolem nad Lužnicí.
Suchdol nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Červený v Chlumu u Třeboně

Penzion Červený na Třeboňsku, to je ideální dovolená u vody s možností rybaření a aktivní strávení volného času na kolech, sběrem hub a relaxací. Ubytovat se můžete v apartmánech nebo pokojích, každé ubytování má své vlastní posezení na terase s možností grilování.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Apartmány U Kostela v Chlumu u Třeboně

Ubytování ve 4 apartmánech v rodinném domě v Chlumu u Třeboně s kapacitou 22 lůžek.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Camping Sever

Camping Sever se nachází uprostřed krásné jihočeské přírody, na břehu rybníka Hejtman. Jedná se o uzavřený areál o rozloze 1,5 ha, ubytování je možné ve čtyřlůžkových chatkách nebo ve vlastním stanu či přívěsu.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Wellnessroubenka Třeboňsko

Wellnessroubenka – to je relax a pohodo u rybníka Hejtman, v nejvyhlášenější rekreační oblasti Třeboňska. Chlum u Třeboně nabízí zázemí pro pohodovou dovolenou, cyklostezky a pěší túry.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Apartmán Chlum u Třeboně – Vondrkovi

Ubytování v klidné části městečka Chlum u Třeboně, jen 600 metrů od rekreačního rybníka Hejtman.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Káva od cesty

Malý rodinný projekt v Hamru na Třeboňsku – to je Káva od cesty.
Hamr, Jihočeský kraj

Bistro U Sumečka – království rybích dobrot

Ochutnejte speciality z nepřeberného množství druhů ryb ve Staňkově v oblasti České Kanady. Více něz 20 let se věnujeme přípravě jídel z ryb sladkovodních i mořských. Oblíbeným tipem jsou i kynuté borůvkové knedlíky, tzv. blbouny.
Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj

Penzion U Zlaté rybky ve Staňkově

Penzion U Zlaté rybky ve Staňkově na Třeboňsku nabízí ubytování především pro rybáře, pro rodiny s dětmi a cyklisty. K dispozici je zde rybářské vybavení včetně povolenky, velká zahrada, kde lze grilovat a samozřejmostí je také bezplatný internet.
Staňkov, Jihočeský kraj