Úvod > Aktuality > Zoo v Plzni láká na unikátní Svět v podzemí
Zoo v Plzni láká na unikátní Svět v podzemí
">
Příroda

Zoo v Plzni láká na unikátní Svět v podzemí

  • Vydáno27. června 2012
Unikátní expozici Svět v podzemí otevřela plzeňská zoologická zahrada v prostorách bývalé německé podzemní pevnosti. Návštěvníci se zde mohou setkat s nejrůznějšími tvory, jejichž přirozeným prostředním je tma či život v jeskyních, studnách, sklepech či kanálech. K vidění jsou zde netopýři, ospalci, píďalky, ale také nejrůznější pavouci, žáby a brouci. Z blízka, ale bezpečně za sklem je tak možné si prohlédnout šváby, stonožku, a také třeba cvrčka. Závěrečná část expozice se věnuje vývoji života od prahor po prvohory.
Nové prostory rovněž představují historii krytu z druhé světové války, obsahují makety a artefakty zapůjčené z Vojenského historického ústavu. V této části výstavy je umístěna dotyková obrazovka, která interaktivním způsobem přibližuje události druhé světové války v Plzni. Tato expozice je unikátní především proto, že spojuje jak exponáty zoologické a biologické, tak také historické. Je to zajímavá symbióza i s ohledem na to, že odkazuje na smutnou kapitolu z plzeňských dějin.

Podzemí pevnost na území zoologické zahrady nechala vybudovat německá armáda v letech 1940 -1941, částečně sloužila jako pozorovatelna leteckého prostoru nad Plzní. Prostory krytu se v novou expozici podařilo proměnit v průběhu tří let. Náklady na její vybudování činily 35 milionů korun.
Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.