Úvod > Aktuality > Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě
samička Run Hou Tang
"> samička Run Hou Tang "> luskoun stočený do kuličky "> luskoun gun bao "> "> "> záchrana luskouna v Indonésii
Příroda

Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě

  • Vydáno12. dubna 2022
Do Zoo Praha přijedou už 14. dubna noví obyvatelé. Jsou jimi dva luskouni krátkoocasí z tchajwanské Taipei Zoo. Jedná se o velmi náročná zvířata, v Evropě je dosud chovala pouze zoologická zahrada v Lipsku. Pražská zoo tak bude o luskouny pečovat teprve jako druhá v Evropě! Luskouni jsou výjimečná zvířata z jižní Asie a jižní Afriky, jejich životy však ohrožuje nelegální pašování, na černém trhu jsou velice žádaní pro svoje maso a šupiny. Zoo Praha se chovem luskounů zapojí do ochrany těchto roztomilých tvorů.
LuskounStejně jako spoustu jiných plánů, i příchod luskounů krátkoocasých do Zoo Praha zkomplikovala a zdržela pandemie covidu-19. Vše se ale k dobrému obrátilo do přiletí již 14. dubna chovný pár luskounů z Taipei Zoo. Samička Run Hou Tang a sameček Gun Bao najdou nový domov v expozici Indonéské džungle. Po příletu do Prahy čeká samce a samici luskouna karanténa. Po jejím ukončení budou zvířata v pražské zoologické zahradě představená veřejnosti. Podle vedení zoo budou návštěvníci moci luskouny v expozici obdivovat od poloviny května.

Luskouni jsou opravdu výjimečná zvířata a jejich pozoruhodnost ještě víc vynikne, když se na ně podíváte udivenýma očima našich předků. Novinář a politik Eduard Grégr o nich roku 1854, v počátcích svého veřejného působení, do časopisu Živa napsal: „… zvíře čtvernohé, as jako naše kuna dlouhé a nízké, které z omylu na sebe obléklo kabát rybí, když pan Bůh zvířatům šat rozdával, ačkoli šupiny jeho, ne jako u ryb z látky koštěné neb skleněné, nýbrž pouze ze spečených chlupů k sobě se skládají.“ A z jiného dobového textu ještě doplňme, že „v živnosti srovnává se mravenečníkem“.

luskounVšech osm druhů luskounů, které žijí v subsaharské Africe a jižní Asii, je pod ohromným tlakem, a to jak kvůli oblibě jejich masa, tak kvůli využití šupin i dalších částí těla v tradiční čínské medicíně. Již mnoho let jsou nejvíce nelegálně obchodovanými savci světa a v červeném seznamu jich většina, včetně luskouna krátkoocasého, vystoupala až do kategorie kriticky ohrožených druhů. Proto se také Zoo Praha dlouhodobě angažuje v jejich ochraně: v Kamerunu zejména osvětou a vzděláváním místních obyvatel a v Laosu a Indonésii financováním výstavby záchranných stanic pro jedince zabavené pytlákům. Pochopitelně si v Zoo Praha také celá léta přáli získat je do své péče, aby je mohli zahlédnout také návštěvníci, obdivovat je – a třeba také pomoci s jejich ochranou.


Luskouni jsou nároční

luskouniChov luskounů je velice obtížný. Vyžaduje velmi specifické podmínky a potravu, luskouni mají navíc kvůli genetické dysfunkci sníženou imunitu, což je činí velmi náchylnými k nemocem jako pneumonie, vředy a často jsou napadáni také vnitřními parazity, což následně často vede k jejich předčasnému úhynu. Kdysi dávno je již Zoo Praha chovala, ale stejně jako v jiných zoologických zahradách tenkrát brzo uhynuli. Také dnes je zařízení, která se mohou luskouny pochlubit, jen velmi málo a v Evropě dokonce pouze jedno jediné, a to v německém Lipsku. Na prstech by se dalo snadno spočítat zoologické zahrady, které je dokáží úspěšně rozmnožovat. V tomto ohledu vyniká Taipei Zoo, odkud do Prahy zvířata přicestují.

luskounDovoz luskounů není jednoduchý a v loňském roce ho navíc zkomplikoval covid. Vedle jednání s EAZA (Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií) a složitého vyřizování řady povolení na Tchaj-wanu bylo nutné provést komplexní přestavbu nokturna v Indonéské džungli. Když už bylo jasné, že vše bude vyřízeno a připraveno do konce roku, nebyli si v Zoo Praha jistí, zda je rozumné choulostivé luskouny přepravovat v zimě. Letecká doprava stále nefunguje jako v předcovidových dobách, a kdyby došlo k problémům a luskouni museli někde čekat v chladnu, mohlo by to dopadnout velmi špatně. Příroda ale rozhodla sama: Run Hou Tang zabřezla a bude moci přiletět, až mládě odchová, tedy na samém začátku jara. Doufejme, že všechno dopadne podle plánů, a že po nezbytné karanténě se luskouni představí návštěvníkům.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.