Úvod > Aktuality > Zoo Praha se raduje z trojčat levhartů
Po trinácti letech se podarilo pražské zoo odchovat kotata levharta mandžuského
"> Po trinácti letech se podarilo pražské zoo odchovat kotata levharta mandžuského "> Dva samci a jedna levhartí samicka jsou potomky tríleté Khanky a ctyrletého Kirina "> Levhartí mládata prišla v Zoo Praha na svet na konci listopadu 2013
Příroda

Zoo Praha se raduje z trojčat levhartů

  • Vydáno7. března 2014
Po třinácti letech se podařilo pražské zoo odchovat koťata levharta mandžuského. Trojčata této kriticky ohrožené šelmy se zde narodila vůbec poprvé! Samice levharta Khanka se ukázala jako pečlivá matka, o svá koťata se hned od porodu začala velmi dobře starat.
LevhartDva samci a jedna levhartí samička jsou potomky tříleté Khanky a čtyřletého Kirina. Jejich odchov se podařil po třinácti letech a proběhl bez problémů. S ohledem na vzácnost přírůstku byla samice i se svými mláďaty umístěna v chovném zázemí expozice.

Levhartí mláďata přišla v Zoo Praha na svět na konci listopadu 2013. V lednu začala opouštět porodní box a v únoru již nárazově vylézala do venkovních prostor. 

Tříměsíční trojčata levharta mandžuského se dnes poprvé ukázala návštěvníkům 5. března. Chovatelé je spolu s matkou Khankou vpustili do venkovního výběhu v severní části zoologické zahrady. První krůčky malých levhartů v novém prostoru byly velmi opatrné. Zvědavost však záhy převládla nad nejistotou. Koťata se nejdříve držela v blízkosti své matky, postupně se vzdalovala.

Nejodvážnější z tria mláďat byla dle předpokladů samička, kterTříměsíční trojčata levharta mandžuskéhoá již po 
pár minutách radostně pobíhala terénem a šplhala po vysokých kmenech. Khanka se svými mláďaty bude ode dneška výběh navštěvovat pravidelně.  

Levhart mandžuský je jednou z nejohroženějších velkých koček, IUCN odhaduje jejich počet v divočině zhruba na 30 kusů. V přírodě se tento poddruh levharta skvrnitého vyskytuje pouze na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje. Chov v zoologických zahradách je proto mimořádně důležitý.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.