Úvod > Aktuality > Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje v Czech Photo Centre druhou část své unikátní sbírky

Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje v Czech Photo Centre druhou část své unikátní sbírky

  • Vydáno3. září 2020
Více než dvě stovky předních českých autorů sdružuje Zlatý fond Národního muzea fotografie. Všichni členové Zlatého fondu věnovali na začátku milénia jednu fotografii reprezentující jejich tvorbu. Sbírka fotografií je velmi různorodá jak žánrově, tak svou datací. Je kolekcí 222 přístupů, 222 názorů, 222 fotografů. Výstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie – výběr II se koná v galerii Czech Photo Centre do 20. září 2020.
Zlatý Fond Národního muzea fotografieIdea projektu předpokládala, že každý z oslovených autorů věnuje jednu originální výstavní zvětšeninu ve sbírkové kvalitě. Vytvoření sbírky bylo rozděleno na tři etapy. V první etapě v roce 2002 bylo osloveno více než sto padesát tuzemských a dvacet pět autorů žijících v zahraničí. K první uzávěrce v roce 2002 darovalo své fotografie téměř devadesát fotografů. Ve druhé etapě, která proběhla v roce 2003, darovalo své fotografie čtyřicet dva fotografů a v poslední etapě v roce 2004 pak devadesát jedna fotografů.

Zlatý Fond Národního muzea fotografieVýstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie – výběr II představí tvorbu například: František Dostál, Tomáš Dvořák, Viktor Fišer, Václav Chochola, Libuše Jarcovjáková, Markéta Luskačová, Tomáš Pospěch, Jaroslav Prokop, Roman Sejkot, Irena Stehli, Jaroslav Šimandl, Dušan Šimánek, Oldřich Škácha, Jindřich Štreit, Adolf Zika. V loňském roce se v galerii Czech Photo Centre uskutečnila první část výstavy, kde bylo představeno 74 fotografek a fotografů.

Výstava je otevřena od 20. srpna do 20. září každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice.
Czech Photo Centre v Nových Butovicích

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Další aktuality

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

7 věcí, které nevíte o… glampingu

Kde se vzal, tu se vzal, najednou tu s námi byl: nejnovější trend dovolených s trochu tajemným jménem a ještě tajemnějším obsahem. Pro seznámení s glampingem je nejvyšší čas: blíží se vlídné jarní, letní a podzimní měsíce a nejhezčí glampingová místa budou záhy rozebraná a rezervovaná na dlouhou dobu dopředu. Takže si pospěšte, protože kdo zaváhá, ten si letos nezaglampuje.
Ubytování

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.
Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Památky

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?
Památky

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďme se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
Památky