Úvod > Aktuality > Zámek Opočno odkrývá pánskou koupelnu
Zámek Opočno odkrývá pánskou koupelnu
">
Památky

Zámek Opočno odkrývá pánskou koupelnu

  • Vydáno4. dubna 2017
Už o tomto víkendu 8. a 9. dubna bude zpřístupněna v rámci prohlídek neobvyklá část expozice – tzv. pánská koupelna. Zvláštní prohlídkový prostor, reinstalovaný podle historických soupisů mobiliáře, bývá zpřístupňován pouze několikrát do roka.
Zámek OpočnoChcete vědět, jak vypadala luxusní dobová hygiena počátku 20. století nebo jak se na zámku ohřívala voda? Myslíte si, že masážní sprcha je výdobytkem naší éry? Potom si nenechte ujít mimořádné prohlídky pánské koupelny, zbudované kolem roku 1912, která sloužila pro osobní potřebu majitele panství, knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda. Koupelnu bude možné zhlédnout pouze v rámci prohlídek expozic v návštěvní době zámku a vstupné se akcí nezvyšuje. Na prohlídky se můžete o víkendu vypravit od 9 do 14:45 hodin.

Kromě mimořádného zpřístupnění pánské koupelny bylo na Opočně bylo doplněno na 90 exponátů do orientální zbrojnice, většina z nich pochází z depozitářů zámku. V závěru roku 2016 byly Náprstkovu muzeu asijských, afrických a amerických kultur navráceny exponáty, které měl státní zámek Opočno dlouhodobě zapůjčeny pro prezentaci v tzv. orientální zbrojnici.

Obřadní dýkaSpráva zámku následně doplnila expozici opočenskými sbírkovými předměty a nová instalace tak navozuje mnohem přesnější představu o sběratelském zaměření někdejších majitelů a vy ji tak uvidíte v plném rozsahu. Sbírka představuje zbraně japonské, čínské, barmské, thajské, indonéské, indické, íránské, turecké i jiných mimoevropských kultur.

Na letošní sezonu zámek chystá také velikonoční výzdobu svých interiérů (14.4.), v červenci (1.6.) zde proběhnou oblíbené a obdivované Svátky růží, kdy je zámek provoněn stovkami květin. Nebojácní návštěvníci se mohou vypravit na červencové noční prohlídky, které budou zaměřeny na renesanční exponáty (29.7.).
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.