Úvod > Aktuality > Zámek Moravec se veřejnosti otevře pouze na jeden víkend
Zámek Moravec se veřejnosti otevře pouze na jeden víkend
"> ">
Památky

Zámek Moravec se veřejnosti otevře pouze na jeden víkend

Vydáno 1. srpna 2019
Poprvé ve své novodobé historii se na jeden víkend 2. až 4. srpna 2019 otevře všem zájemcům o historii interiér zámku Moravec na Žďársku. Památka slouží jako depozitář Moravského zemského muzea. V sobotu 3. srpna celý den a v neděli 4. srpna dopoledne bude ale možné v rámci akce Otevřený Moravec s průvodcem nahlédnout do několika historických sálů a také do knihovny rodiny hrabat Gudenus. Novinkou pro návštěvníky a sběratele bude i pamětní razítko zámku. Již na páteční večer připravil Spolek holek Moravec na historickém nádvoří i letní kino s filmem Špunti na vodě, v sobotu ve 21:00 filmoví fanoušci zhlédnou snímek Ženy v běhu. Celý víkend na „otevřeném“ moraveckém zámku završí v neděli v 15:00 koncert Bobrůvanky.
Zámek MoravecJelikož se objevovaly dotazy veřejnosti, jak zámek vypadá zevnitř, rozhodlo se Moravské zemské muzeum na jeden víkend v roce umožnit zájemcům do útrob zámku nahlédnout, a to aspoň v rozsahu, který provoz depozitářů na zámku dovoluje. Kromě představení historie zámku bude první srpnový víkend 3. a 4. srpna 2019 čekat na příchozí i instalace malířky Jarmily Dvořákové.

Zámek MoravecZámek má bohatou historii. Jeho předchůdcem byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Magnášové z Moravce nechali v 1. polovině 17. století nahradit zchátralou tvrz pozdně renesančním zámkem. V roce 1825 tehdy dvoupatrový zámek vyhořel a následně byl obnoven a přestavěn v klasicistním duchu. Původně zámecké kaple byla v roce 1794 přestavěna na kostel Nalezení a Povýšení sv. Kříže.

Od roku 1946 byla na zámku dětská zotavovna, na jaře 1996 jej převzalo do správy Moravské zemské muzeumBrně, které jeho interiéry využívá jako depozitář pro své sbírkové předměty a stará se o údržbu této chráněné kulturní památky.  
 

Fresky s pionýry a rozsáhlý anglický park

květinyNávštěvníci Otevřeného Moravce by se měli připravit na to, že kromě knihovny hrabat Gudenusových a vstupní haly nemá zámek dobový mobiliář, na který bývají návštěvníci na klasicky turisticky zpřístupněných zámcích zvyklí. Perličkou interiéru ilustrující novodobější historii zámku jsou například „fresky“ s hrajícími si pionýry na stěně středověkého sálu.

Vedle zámku se nachází tříhektarový anglický park, který vznikl v souvislosti s rekonstrukcí budovy po požáru v roce 1825. Velkou zásluhu na jeho výjimečnosti má bývalý majitel hrabě Gedenus, údajně vzdělaný dendrolog. V parku je ojedinělá sbírka exotických dřevin jako například jedle stříbrná či borovice Jeffreyova. Vždy na jaře jsou ozdobou moraveckého zámeckého parku kvetoucí rhododendrony a azalky.
Zámek Moravec – dopozitář Moravského zemského muzea

Zámek Moravec – dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.