Úvod > Aktuality > Na zámku Červená Řečice začala rekonstrukce
Pohled na zámek Cervená Recice od jihu
"> Pohled na zámek Cervená Recice od jihu "> Zdobený sgrafitový štít paláce na druhém nádvorí "> Pohled na zámek od východu
Památky

Na zámku Červená Řečice začala rekonstrukce

  • Vydáno11. září 2020
Zámku Červená Řečice na Pelhřimovsku se vrátí někdejší podoba. Majitelé zahájili památkovou obnovu stavby, která kdysi bývala gotickým hradem a dodnes je jediným dochovaným renesančním zámkem pevnostního typu v České republice. Vypracování projektu dostal do rukou architektonický ateliér Masák & Partner, opravy potrvají do konce roku 2022.

Červená ŘečiceČervená Řečice je dobře dochovaný renesanční zámek pevnostního typu, který nemá na území Česka obdoby. Jedná se o nejstarší příklad opevnění polygonálními nárožními baštami u nás. Dnešní areál je tvořen celkem šesti na sebe navazujícími budovami, které dohromady vytvářejí dvě nádvoří. Zámek obklopuje vodní příkop a před severním průčelím dříve doplňoval obranu mohutný vnější val. Na jižní straně na zámek v minulosti navazovala zahrada, která je dnes zaniklá.

Stěžejní částí je kompletní obnova exteriérů i interiérů vstupního křídla, obnova prvního nádvoří a většiny fasád. S výjimkou jednoho křídla čeká oprava všechny dosud neopravené střechy a krovy. Kompletní rekonstrukce se dočká vstupní most přes vodní příkop.

červená řečiceObnova zchátralého zámku začala drobnými opravami v roce 2011, nyní majitelé (družstvo Zámek Šebestián) zahájili rozsáhlou obnovu většiny areálu. Dokončení oprav a zpřístupnění prostor veřejnosti je plánováno na konec roku 2022. Za projektem památkové obnovy renesančního zámku stojí architektonická kancelář Masák & Partner patřící k předním českým společnostem věnujícím se opravám historických budov. Po rekonstrukci se zámek otevře turistům. Díky nově nainstalovanému ústřednímu vytápění bude možné vstupní křídlo objektu nově užívat celoročně. V něm budou umístěny výstavní místnosti, slavnostní obřadní sál, galerie, a také nezbytné prostory pro návštěvníky s pokladnou a hygienickým zázemím.


Unikátní pevnostní zámek

Zámek v Červené Řečici na VysočiněZámek v Červené Řečici je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Došlo k ní v 16. století a tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se stal majetkem pražských arcibiskupů a jako centrum hospodářské správy sloužil až do roku 1948. Vzhled zámku ovlivnily především renesanční a barokní úpravy, gotická fáze je však dodnes velmi čitelná.

Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury - sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby. Pozoruhodný je však zámek v Červené Řečici hlavně tím, že patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání. Zámek je tedy výjimečný jako jedna z mála autenticky zachovaných renesančních staveb, dochovaná v autentické podobě včetně opevňovacího systému.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.