Úvod > Aktuality > Zámecká vodárna v Kroměříži se otevírá
Zámecká vodárna v Kroměříži se otevírá
">
Kultura

Zámecká vodárna v Kroměříži se otevírá

  • Vydáno16. dubna 2012
Další prostory unikátní zámecké vodárny v Kroměříži, která od začátku 20. století zásobovala vodou zámek i centrum Kroměříže, si může od dnešního dne prohlédnout také široká veřejnost, a to v rámci výstavy výtvarníka Petra Nikla.
Budovu vodárny nechal v letech 1893 – 1904 postavit na pozemku starého biskupského mlýna arcibiskup Theodor Khon. Byla využívána k provozu vodních prvků a zařízení v zámeckých zahradách a parcích. Později zde bylo zřízeno tělovýchovné zařízení, tzv. Orlovna.  Zařízení vodárny fungovalo ještě v 60. letech 20. století. Kompletní zařízení z přelomu 19. a 20. století pak bylo po několik desítek let zazděno v neprodyšně uzavřené místnosti. V posledních letech byl objekt dlouhodobě nevyužitý a přes vnější úpravu fasády chátral. V roce 1997 vodárnu poničila povodeň.

Budova se skládá ze dvou samostatných prostor. Část „Orlovna“ funguje od roku 2008 jako galerie současného umění, kterou spravuje občanské sdružení Galerie Orlovna města Kroměříž. Druhá část „Vodárna“ s dochovaným původním zařízením se dnes po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Ve strojovně se tak otevřel další výstavní prostor, kde dnes zahájil svou výstavu výtvarník Petr Nikl. Zpočátku zde budou prezentovány pouze sochy, aby se postupně zjistilo, zda zde mohou být vystavována také malířská díla.

Cílem obnovy zámecké vodárny je zachránit jeden z nejhezčích památkově chráněných objektů města a vytvořit v něm prostor pro prezentaci současného výtvarného umění.Galerie Orlovna Kroměříž

Galerie Orlovna Kroměříž

Galerie je dlouhodobě zavřená.

Další aktuality