Úvod > Aktuality > Za mladými talenty na designSUPERMARKET
Za mladými talenty na designSUPERMARKET
"> "> designSUPERMARKET byl v roce 2013 v cervené "> designSUPERMARKET v cervené "> designSUPERMARKET v minulosti
Zážitky

Za mladými talenty na designSUPERMARKET

  • Vydáno30. listopadu 2016
Adventní Praha nejsou jen vánoční trhy. Pokochat se tvorbou mladých designérů a přitom nakoupit originální vánoční dárky budete moci mezi 8. až 11. prosincem v prostorách Kafkova domu, kde se letos uskuteční jubilejní desátý ročník designové přehlídky designSUPERMARKET. Ten kromě nákupních příležitostí nabídne také odborné přednášky. Věnován jim bude sobotní večer v experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici. Můžete se těšit na přednášku teoretika designu Adama Štěcha o jeho cestě za architekturou do Kalifornie, kurátorka nizozemského festivalu Fashionclash Nawie Kuiper představí nový projekt Forza Fashion House v Maastrichtu, o izraelském šperku pohovoří profesor Sharon Keren z univerzity inženýrství a designu Shenkar v Tel Avivu.
KnihkupectvíMimořádný mladý design v prodejní instalaci si ve dnech 8. až 11. prosince podmaní Kafkův dům. Stane se tak v rámci jubilejního 10. ročníku festivalu designSUPERMARKET, na němž vystaví svou tvorbu na 90 českých i zahraničních talentů současného designu. Prezentace designérů doplní výběrové pop-up knihkupectví s těmi nejzajímavějšími knihami z oblasti designu, architektury, umění, literatury pro děti a módy.

Knihkupectví bude rozčleněno do několika tematických kategorií – vedle knih o umění, módě, architektuře či designu, kurátorky letos zařadily tři prémiové sekce. První z nich bude o tématu Undergroundu. Toto téma bylo letos zařazeno na program také proto, že Václav Havel by letos oslavil 80. narozeniny. Návrat do minulosti umožní také sekce knih s tematikou Retro. Knižní delikatesy představí kategorie s názvem Bibliofilie, do které budou zařazeny knihy na pomezí uměleckého díla vyžadující opatrné zacházení. Mohou být neobvyklým luxusním dárkem.


Knížky pro děti i diář, který pomáhá

KnihkupectvíSekce knih pro děti je každoročně nejpopulárnější kategorií knihkupectví festivalu. Dětské knihy jsou vybrány nejen na základě ocenění Nekrásnější knihy roku, které každoročně uděluje Památník národního písemnictví, ale také s pomocí katalogu Nejlepší knihy dětem Svazu českých nakladatelů
a knihkupců.

Tipem na další vánoční dárek z knihkupectví designSUPERMARKET, který navíc pomůže, je diář či kalendář od nadace Debra. Ta dlouhodobě pomáhá pacientům, kteří trpí vzácnou vrozenou vadou kůže u nás známou jako nemoc motýlích křídel.
 

Tradice, inovace a móda se sobotními hosty

Izraelský šperkSobotní odborné přednášky v NoDu zahájí v 17:30 Veronika Ruppert diskuzí na téma podpory, zázemí a vývoje módního designu v Česku a v Holandsku. Její hlavní host, kurátorka nizozemského festivalu FASHIONCLASH, Nawie Kuiper, představí nový projekt Forza Fashion House v Maastrichtu, v němž s podporou města vytváří kreativní hub pro koncentraci a rozvoj znalostí a podnikání. Českou situaci na poli systematické podpory módního designu doplní Alice Klouzková, módní návrhářka a autorka nové publikace Dědictví.

V následující přednášce od 18:45 profesor Sharon Keren představí, jak se formovala katedra Designu šperku na univerzitě Shenkar – Engeneering. Design. Art. v Tel Avivu pod jeho osmiletým vedením. Sharon Keren je osobnost, jež není šperkařem, ale významným sochařem a performerem, členem známé umělecké skupiny Zik Group činné od poloviny 80. let.

DesignNa závěr přednáškového programu vystoupí Adam Štěch z kreativní skupiny OKOLO, který navštívil během měsíční cesty po Kalifornii řadu výjimečných architektonických děl druhé poloviny dvacátého století, včetně realizací Richarda Neutry, Johna Lautnera či Rudolfa Schnidlera. Jeho přednáška bude zaměřena na fenomén lehkého a transparentního kalifornského modernismu, který vyvrcholil v průběhu let padesátých a šedesátých. Setkání se koná ve spolupráci s Radiem 1 a pořadem Degustace designu.
 
Vstup do knihkupectví v přízemí Kafkova domu je zdarma, rovněž i přednášky v NoD budou přístupné zcela bezplatně.
Kafkův dům v Praze

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Památník národního písemnictví

Památník národního písemnictví

Památník národního písemnictví na Strahově má cca přes 6 milionů archivních jednotek v Literárním archivu, 600 000 svazků v knihovně a 250 000 předmětů v uměleckých sbírkách (údaj z roku 1994).