Úvod > Aktuality > Za Cimrmanem se vypravte do Příchovic - má zde své muzeum, kde tradičně slaví Nový rok
Cimrman má v Príchovicích muzeum
"> Cimrman má v Príchovicích muzeum "> Rozhledna Járy Cimrmana pripomíná maják "> V muzeu, které v areálu chaty U Cápa, naleznete nejruznejší kuriozní predmety

Za Cimrmanem se vypravte do Příchovic - má zde své muzeum, kde tradičně slaví Nový rok

Vydáno 29. prosince 2019 Kultura
Také rádi pátráte po stopách českého génia Járy Cimrmana? Pak nesmíte vynechat muzeum s rozhlednou, které najdete v Příchovicích na Tanvaldsku - v kraji, který je s Cimrmanovým životem úzce spjat. V zimě se k Čápovi jezdí nejen kvůli muzeu a lyžařskému svahu. Tradiční novoroční výstup na Maják bývá obohacen o specialitku z pivovaru - podává se sladinka s rumem nebo sirupem. Ochutnávka je určena pro dospělé i děti!
Jára Cimrman, český fiktivní génius, má v Příchovicích nejen velmi zajímavé muzeum, ale také dřevěnou věž, která připomíná maják. V muzeu, které v areálu chaty U Čápa, naleznete nejrůznější kuriozní předměty, které připomínají roky, kdy český velikán pobýval v tomto regionu - nářadí, nábytek, hudební i hasicí nástroje, plakáty, boty a další věci. Mezi vystavenými exponáty určitě nepřehlédnete Cimrmanova houpacího koně, žehličku jeho otce krejčího či smeták, se kterým se dají vymetat i nedostupné rohy. Nechybí ani přenosná turistická značka.

V muzeu jsou i četné "Cimrmanovy vynálezy", ale nahlédnout můžete také do kuchyně, školní třídy, dílny nebo poštovny z dob, kdy v nedalekém Liptákově Cimrman údajně žil. Pomyslnou třešničkou na dortu je však originální rozhledna. Konstrukce nevšední stavby je velmi vzdušná a siluetou připomíná maják. A právě první lednový den se k němu pořádá výstup. Ovšem vypravit se můžete také na nedalekou rozhlednu Štěpánka.

Běžkaři mohou v zimním období (pokud napadne dostatečná vrstva sněhu) využít okolní udržované i přírodní trasy. V lyžařské sezóně slouží návštěvníkům dva šestisetmetrové vleky a jeden dětský patřící k lyžařské školce. V areálu je i půjčovna a skiservis. Díky nádherné poloze na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš je areál jako stvořen k celoročnímu využití pro turistiku pěší i cyklistickou a jako výchozí bod pro poznávání celého regionu.
Horská chata U Čápa v Příchovicích

Horská chata U Čápa v Příchovicích

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko pro turisty na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Lyžařský areál je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i pro zdatnější lyžaře. Na své si zde však přijdou také vyznavači běžeckého lyžování.

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Kořenov - největší horská obec

Kořenov - největší horská obec

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Jizerské hory na běžkách - běžecké tratě okolo Štěpánky

Jizerské hory na běžkách - běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy - jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a širokým svahům především u rodin s dětmi a u začínajících snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

Lyžařský areál Pizár Paseky nad Jizerou

Lyžařský areál Pizár Paseky nad Jizerou

Skiareál Pizár v Pasekách nad Jizerou je součástí největší lyžařské oblasti v České republice Skiregion. Na rozsáhlých upravovaných sjezdovkách a pláních se můžete těšit na krásné a pohodové lyžování.

Další aktuality

16.7.
2020
#světovéČesko: objevte tajemnou Indonésii v libereckém Babylonu

#světovéČesko: objevte tajemnou Indonésii v libereckém Babylonu

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
14.7.
2020
V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
11.7.
2020
Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Českolipsko a Jizerské hory | Památky