Úvod > Aktuality > Výstava stavebnice Merkur láká na modely elektrických vláčků i sluneční hodiny
Výstava stavebnice Merkur láká na modely elektrických vláčků i sluneční hodiny
"> "> ">
Zážitky

Výstava stavebnice Merkur láká na modely elektrických vláčků i sluneční hodiny

  • Vydáno28. ledna 2016
Vzpomínáte si na populární stavebnici Merkur, která v minulém století ovládala české domácnosti? Sestavené modely vláčků, aut nebo jeřábů milovalo snad každé dítě. Přijďte i vy znovuobjevit důmyslnost této originální české stavebnice, která se vyrábí už více jak sto let. Výstava je otevřena ve 2. patře Domu hraček Sparkys v Havířské ulici v Praze, a čítá přes 520 unikátních modelů, od funkčních kolotočů přes elektrické vláčky až po kousky datované do roku 1920.
MerkurUnikátní expozice, která zachycuje historii fenoménu Merkur, láká návštěvníky na celou řadu železničních jeřábů, obřích vlaků i na repliku čočkostroje vynálezce Otty Wichterleho, funkční model slunečních hodin, ježka v kleci zapsaného v České knize rekordů nebo na šestimetrový model ivančického viaduktu s pendlujícím vláčkem, vše z unikátní osobní sbírky sběratele Jiřího Mládka, která patří k největším na světě. Můžete si tak znovu vychutnat kouzlo a genialitu české stavebnice Merkur, která rozsvěcuje dětské tváře od roku 1925 až dodnes.

Součástí této rozsáhlé výstavy je dílna, kde si můžete sami vyzkoušet sestavit některé modely. Jedinečná expozice poběží až do konce dubna 2016, vstupné pro dospělého člověka činí 199 Kč, pro děti do 15 let, důchodce a studenty 99 Kč a pro rodiny 399 Kč.
 

Rekordy & kuriozity české stavebnice

merkur2.jpgPomocí Merkuru došlo i k vědeckému pokroku – na Vánoce 1961 si vynálezce a profesor Otto Wichterle sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp Čočkostroje; odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. 

Merkur v Guinessově knize – v roce 2000 se česká stavebnice zapsala do Guinessovy knihy rekordů s největší stavbou z Merkuru "Ocelové město". Její výška dosahovala ke 180 cm, na výrobu padlo 55 000 šroubků a 55 000 matiček o celkové hmotnosti 500 Kg.   

Merkur mái své muzeum – v roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují Muzeum stavebnice Merkur.  Exponáty jsou pravidelně vystavované na českých i světových veletrzích.
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!