Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Historická výstava stavebnice Merkur v Havířské ulici v Praze
Výstavy

Historická výstava stavebnice Merkur v Havířské ulici v Praze

Vzpomínáte si na stavebnici Merkur, která v minulém století ovládala české domácnosti? Přijďte znovuobjevit důmyslnost této originální české stavebnice, která se vyrábí už více jak sto let. Expozice čítá přes 520 modelů, od funkčních kolotočů přes elektrické vláčky až po kousky z roku 1920.
Unikátní expozice, která zachycuje historii fenoménu Merkur, láká návštěvníky na celou řadu železničních jeřábů, obřích vlaků i na repliku čočkostroje vynálezce Otty Wichterleho, funkční model slunečních hodin, ježka v kleci zapsaného v České knize rekordů nebo na šestimetrový model ivančického viaduktu s pendlujícím vláčkem, vše z unikátní osobní sbírky sběratele Jiřího Mládka, která patří k největším na světě. Můžete si tak znovu vychutnat kouzlo a genialitu české stavebnice Merkur, která rozsvěcuje dětské tváře od roku 1925 až dodnes.

Součástí této rozsáhlé výstavy je dílna, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet si modely sestavit sami.
 

Pár slov o Merkuru

Svou dlouhou cestu plnou překážek zahájila stavebnice Merkur v Benátkách nad Jizerou už zkraje 20. století, tehdy pod firmou Inventor jako původní česká polytechnická stavebnice výrobce Jaroslava Vancla, kde se jednotlivé perforované díly spojovaly kovovými háčky. Nápad spojit části kovovými šroubky a matičkami velikosti M3,5 přišel až v roce 1925, kdy zároveň vzniká i registrovaná známka Merkur pojmenovaná po antickém bohu řemesel. Přechod na nový systém spojování také odstartoval vznik první malé stavebnice Merkur s novými, barevně lakovanými díly.
 
Do počátku druhé světové války takto postupně vzniklo až 5 typů stavebnic v několika velikostech, než se celá výroba zastavila v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů a po znárodnění firmy v roce 1948 se výroba načas zastavila úplně.
 
Po nešťastném období, kdy vzal výrobu do svých rukou Okresní průmyslový kombinát v Broumově a nahradil kovové dílky za plastové, se opět od roku 1955 začala stavebnice vyrábět pod ochrannou známkou Merkur v kovovém provedení. V následujících třiceti letech zažívala stavebnice obrovský rozmach a české děti se postupně mohly těšit ze 17 typů stavebnic v 7různých velikostech a doplňujících stavebnic, stavebnic dopravních prostředků a stavebnic Merkur elektro. Roční produkce v té době dosáhla na téměř sedm milionů korun. Pár let po revoluci, v roce 1993, si továrnu zakoupila firma Cross s.r.o. pana Jaromíra Kříže, která postupně rozšiřuje portfolio stavebnic Merkur a propaguje jeho slávu až dodnes.
 

Provozovatel

Dům hraček Sparkys

Havířská 2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 239 309
Email:
havirska@sparkys.cz
WWW:
www.sparkys.cz
GPS:
50,085637 14,423839
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 99 Kč

Snížená cena: 49 Kč

Rodinné vstupné: 199 Kč

Poznámka:Rodinné vstupné = (2 dospělí a 2 děti). 
Rodina + 1 dítě navíc = + 49 Kč
Skupina 5 a více dospělých nad 15 let: 49 Kč/osoba
Držitelé ZTP zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Výstava Timelapse Jana Williama Drnka v nákupní galerii Myslbek

V nákupní galerii Myslbek probíhá jedinečná výstava fotografa Jana Williama Drnka, která odkrývá detaily Slovanské epopeje i fotografie z cest do Indie, Bhútánu a Afriky.
Praha 1, Praha

Čas pod psa

V uvolnění ženy tančí i zpívají, užívají si nabyté svobody. A dokonce jsou přinuceny prožít společně v uzamčeném podniku noc. Tím, který děj posunuje, hodnotí i zamotává, je postava číšníka, který na základě prožitého, ženy nemá rád.
Praha 1, Praha

O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi

Vánoční pohádka o psaníčkovém andělíčkovi.
Praha 1, Praha

O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi

Vánoční pohádka o psaníčkovém andělíčkovi.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Thrill Park – adrenalin v hororovém zábavním parku

Chceš zažít pořádný adrenalin? Thrill Park v centru Prahy nabízí hororové zážitky, na které jen tak nezapomeneš!
Praha 1, Praha

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.
Praha 1, Praha

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.
Praha 1, Praha

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Plzeňský Prazdroj otevřel v Praze svou dárkovou prodejnu umístěnou mimo vlastní pivovary. Obchod v nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě přivítal první zákazníky ve čtvrtek, kdy se opět otevřely obchody a služby.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U Provaznice – hospůdka s vlastním komiksem

Staropražský hostinec s dlouholetou tradicí a báječnou kuchyní. Vyhlášený poledními menu a originálním interiérem. Točené pivo jako křen a spousta dalších chuťovek!
Praha 1, Praha

Pasta Caffé v Praze

Restaurace Pasta Caffé z rodiny Ambiente Group se nachází v pražské Vězeňské ulici se zaměřují na italskou kuchyni, především těstoviny. Funguje i jako kavárna – nabízí snídaně, kávu a zákusky vlastní i z Café Savoy.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Kogo Havelská

Prvotřídní italská kuchyně a přátelská domácí atmosféra – to charakterizuje restauraci Kogo v Havelské ulici, která již více než 20 let plní gastronomická přání i touhy těch nejnáročnějších klientů. Interiér restaurace je neformální, v lehce industriálním stylu.
Praha 1, Praha