Úvod > Aktuality > Výstava obřího obrazu Zavraždění sv. Václava ve vítkovickém Gongu
Výstava obřího obrazu Zavraždění sv. Václava ve vítkovickém Gongu
">
Kultura

Výstava obřího obrazu Zavraždění sv. Václava ve vítkovickém Gongu

  • Vydáno28. září 2012
Zachráněný monumentální obraz Antona Pettera Zavraždění sv. Václava uvigíte v Gongu. Výtvarné dílo o rozměrech osm a půl krát pět metrů namaloval v roce 1844 uznávaný malíř Anton Petter. Dlouhé roky však obraz zůstal skryt na půdě kroměřížského zámku a na světlo světa se dostal až loni.

Unikátní osmimetrový obraz s pohnutým osudem Zavraždění svatého Václava z roku 1844 uvidíte nově v Ostravě v prostorách multifunkční auly Gong. 

Obraz byl dlouhá léta zapomenut na půdě kroměřížského zámku, který kdysi býval letním sídlem olomouckých arcibiskupů. Znovuobjevení se obraz dočkal loni, kdy s podporou arcibiskupa Graubnera a Muzea umění Olomouc začal boj o záchranu cenné památky. Na složité restaurátorské práce přispěla nadace strojírenské skupiny Vítkovice – Nadace Machinery Fund.    

Obraz bude v Gongu pro veřejnost k vidění po dobu jednoho roku, pak by se měla uskutečnit druhá etapa restaurátorských prací, jež by mu definitivně vrátila jeho původní podobu. Během roční výstavy bude v Gongu probíhat také veřejná sbírka, ze které by se financovala konečná oprava obrazu.

 

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na dole Hlubina se opět rozjíždí provoz na tři směny

Na ranní, odpolední a noční směnu sem však namísto horníků přicházejí básníci, tanečníci nebo filmaři.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.