Úvod > Aktuality > Loosův interiér na Klatovské 19 se do prázdnin otevře třikrát

Loosův interiér na Klatovské 19 se do prázdnin otevře třikrát

Vydáno 12. dubna 2019 Památky
Plzeň se pyšní hned několika bytovými interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Kromě Brummelova domu a bytů Krausových a Voglových, jejichž komentované prohlídky je možné navštívit každý pátek, sobotu a neděli, budou mít zájemci během jarních měsíců třikrát možnost navštívit doposud nezrekonstruovaný interiér domu Huga Semlera na Klatovské 19.
Semler byt klatovská 19Období první republiky lze s trochou nadsázky popsat jako výkladní skříň českých dějin. Poválečná euforie i rozmach průmyslu se odrazily v architektuře, kultuře i módě. Plzeňské Loosovy interiéry bezesporu patří k architektonickým skvostům té doby, a tak je na místě využít jejich zázemí a vrátit se společně do časů, kdy dámy denně chodili pouze v rukavičkách a pánové se chovali jako gentlemani.

Byt na Klatovské 19 si plzeňský továrník Hugo Semler nechal od Adolf Loose navrhnout na počátku 30. let v prvním patře svého domu. Do dnešních dnů se sice zachovalo pouze jádro interiéru s jídelnou, salonem a hudebním salonkem, nicméně i tak vás interiér uchvátí svoji krásou a nadčasovostí. Za války dům sloužil jako velitelství wehrmachtu. V květnu 1945 zde byla v pracovně velitele německé posádky generála von Majewskeho podepsána kapitulace. Po válce patřil armádě, nyní se chystá jeho rekonstrukce. Přijďte si prohlédnout překrásný interiér se stěnami obleženými mramorem fantastiko a zaposlouchat se do příběhu jednoho domu, který mapuje pohnutou historii 20. století lépe než obyčejná učebnice dějepisu.

Klatovská 19Letos bude Byt Huga Semlera otevřen pouze v těchto třech termínech (vždy v sobotu): 13. dubna, 4. května (v rámci programu Slavností svobody, vstupenky již v prodeji) a 15. června (vstupenky budou v prodeji v polovině května). Délka prohlídky je přibližně 30 minut. Vzhledem k tomu, že interiér nebyl doposud rekonstruovaný, osobám mladším 12 let je vstup zakázán. Rezervaci lze provést na webu rezervace.adolfloosplzen.cz, vstupenky bohužel není možné koupit na místě.
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.