Úvod > Aktuality > Věž Červeného zámku a spodní konírny v Hradci nad Moravicí se otevírají turistům
Památky

Věž Červeného zámku a spodní konírny v Hradci nad Moravicí se otevírají turistům

  • Vydáno31. července 2019
Téměř čtyři roky trvaly rekonstrukční práce na Červeném zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Nádvoří se sice otevřelo na konci června, avšak od 1. srpna 2019 bude možné vystoupat na opravenou hodinovou věž.
zámek Hradec nad MoravicíDlouho opravovaný Červený zámekHradci nad Moravicí zve k návštěvě zrekonstruované hodinové věže, která byla opravena v rámci rozsáhlé revitalizaci areálu. I když je nádvoří Červeného zámku přístupné už od června 2019, do interiérů nebylo možné až dosud nahlédnout.
 
Na vrchol hodinové věže bude možné vystoupat 83 schodů od 1. srpna 2019. Z vyhlídky je nádherný výhled do okolní krajiny a samozřejmě je také možné přehlédnout celý zámecký areál. Dalekohled je k zapůjčení zdarma. Prohlídková trasa pak zavede zájemce do prostoru spodních koníren, které opět dostaly původní poválečnou podobu. Dělníci při bourání zbytečných příček dokonce našli i zazděnou 15metrovou historickou studnu.

KonírnyDo koníren bude možné vstoupit venkovním sestupem pod hodinovou věží. Jedná se o konírnu, která sloužila k ustájení hospodářských koní. Šlechtičtí jezdečtí oři mívali své stanoviště v druhé konírně horní, která se v dnešní době stala restaurací. Zajímavostí je, že původní žlaby z této konírny byly po válce rozmístěny po zámecké zahradě, kde slouží dodnes jako lavičky.
 
Hodinová věž a konírny Červeného zámku budou přístupny od 1. 8. do 1. 9. denně, mimo pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.
Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Bílá věž v Hradci nad Moravicí

Nejvýše vypínající se stavbu zámeckého areálu postavil kníže Karel Maria Lichnovský ji v roce 1887.

Další aktuality

Adventní vůně z tropů: V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete pěstební skleník

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům otevírají pěstební skleníky i v zimě! Milovníci exotických rostlin v nich naleznou bohatou kolekci tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. Přijít mohou o víkendech během adventu do 18. prosince a poté ještě po vánočních svátcích 27., 28. a 29. prosince 2022.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 27. listopadu do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
Moravskoslezský kraj | Památky

Na hradech a zámcích je stále živo: zámecké vánoční prohlídky, které pohladí po duši

Hrady a zámky v adventním i vánočním čase nabízejí nevšední zážitky. Věděli byste například, jak trávily svátky šlechtické rodiny, co se servírovalo ke štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček za první republiky? Někde vám nabídnou také zajímavý vánoční kvíz, jinde si můžete prohlédnout zámecké komnaty svým tempem bez průvodce. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky otevřených památek.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Turistické známky

Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už 25 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty