Úvod > Aktuality > Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti
Kultura

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

  • Vydáno10. července 2023
Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 15. 7.2023. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
portášV sobotu 15. července jsou na programu Portášských slavností akce pro děti, průvod obcí, starodávný jarmark, ukázky zpracování ovčího mléka a vlny nebo předvedení boje mezi portáši a napoleonovými vojáky s názvem "Ve stínu Slavkova" a nebudou chybět folklorní a pěvecké skupny HS Docuku Valalašské Meziříčí, Surovo drevo, Ostroški, FS Vsacan a Troják či Trombitáši bratia Štefánikovci. Od 18:00 do 18:30 proběhne v Amfiteátru slavnostní přijímání nových portášů.

Na louce uvidí zájemci od 16:00 do 16:45 bojovou ukázku Ve stínu Slavkova a od 20:00 do 20:30 ukázky výcviku historických vojenských jednotek. V neděli bude program pokračovat od 9:30 mší ve Valašskobystřickém kostele a v 10:50 se budou pokládat věnce a kytice k portášským hrobům.


Kdo jsou Portáši?

portášTímto pojmem se dříve označovali ochránci průsmyků a hranic na Valašsku. Portáši také potírali pytláctví a pašeráctví, vodili zločince k soudům, doprovázeli vojenské oddíly nebo chytali odvedence, kteří se vyhýbali odvodům. Tvořili zemský bezpečnostní sbor, jehož vznik se datuje do poloviny 17. století. Od roku 1717 byl císařem schválen Portášský sbor s pevnou službou a strukturou. Portáši nosili valašský kroj a k jejich výzbroji patřily kromě střelných zbraní i takzvaná „valaška“ – obušek se sekyrkou. Portášem se mohli stát jen ti nejlepší a nejzdatnější Valaši, aby zvládli náročnou službu, která trvala vždy i několik dní za sebou. Portášský sbor byl rozpuštěn roku 1830.

portášské slavnostiV posledních letech se k jeho odkazu hlásí dobrovolníci v několika obcích na Valašsku. Právě ve Valašské Bystřici byla roku 2005 opět obnovena činnost sboru, který má dnes podobu občanského sdružení. Portáši dnes již nestřeží hranice, ale pomáhají dohlížet na pořádek v horách a při pochůzkách po takzvaných portášských chodníčcích působí jako informátoři turistů. Vedle toho se snaží připomínat slavnou portášskou historii tím, že se účastní řady folklórních i jiných slavností.
Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

13. 7.14. 7.
Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

Nenechte si ujít Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici. Čeká vás představení historie portášů, četnických a policejních sborů a jejich vybavení. 14. ročník bude ve znamení Valašských povstání z let 1620 – 1644.

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Muzeum Velké Karlovice – expozice života na Valašsku

Stálá expozice Karlovského muzea v bývalém kupeckém domě je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Další aktuality

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zlínský kraj | Zážitky

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky