!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vánoční smrk pro Prahu přijel z Kamenného Přívozu
Vánoční smrk pro Prahu přijel z Kamenného Přívozu
"> "> "> "> ">
Zážitky

Vánoční smrk pro Prahu přijel z Kamenného Přívozu

Vydáno 24. listopadu 2020
Osmnáctimetrový smrk ztepilý, který čtyřicet let rostl na soukromém pozemku v obci Kamenný Přívoz, bude o letošních Vánocích zdobit pražské Staroměstské náměstí. Strom do hlavního města již dorazil a jeho dekorování potrvá do konce tohoto týdne.
KáceníHlavní město Praha dostalo, stejně jako v předcházejících letech, několik nabídek na vánoční stromy, které by tak jako tak jejich majitelé museli nechat z objektivních důvodů pokácet. Nakonec na radnici vybrali sedmnáctimetrový smrk ztepilý z Kamenného Přívozu, který bude zdobit Staroměstské náměstí do začátku ledna 2021. I když budou letošní Vánoce v centru Prahy kvůli epidemickým opatřením bez tradičních trhů a doprovodných akcí, ozdobený strom jako jejich nejvýraznější symbol město vynechat nechtělo.

Kácení stromu trvalo asi čtyři hodiny a postaral se o něj dřevorubecký mistr republiky. Nejdříve se strom zavěsil na lano jeřábu, aby se nepolámal a v neposlední řadě i z důvodu bezpečnosti. Zhruba po půl desáté začali dřevorubci řezat a nejdelší čas zabralo opracování spodní zhruba dvoumetrové části kmene. Ta se musela připravit na zasazení do kotvící šachty na Staroměstském náměstí. Pak už zbývalo jen připravit strom pro přepravu. Na Staroměstské náměstí dorazil v pondělí 23. listopadu přes Pařížskou ulici.

smrk staromákSmrk rostli na zahradě dnes již rozvedených manželů Veselých asi 40 let. Na semenáček stromu narazili tehdy ještě manželé Veselí úplně náhodou - tehdy jen pár desítek centimetrů vysoký stromeček rostl u trati, kam jeho semeno přivál vítr z nedalekého lesa. Po cestě z hub jej manželé zasadili. Strom bude na zahradě chybět, ale pokácení by se mu nevyhnulo - panu Veselému i jeho sousedovi totiž začal narušovat podezdívku plotu a stojí hned u silnice. Na okraji vesnice někdy fouká silný vítr, takže by mohl i spadnout. Bývalá manželka paní Martina si ze stromu na památku odnesla tři třísky - jednu pro bývalého manžela, další pro vnoučata a jednu pro sebe. Ještě před opracováním vážil smrk asi 3 a půl tuny, až po odřezání části větví bude o 500 kilogramů lehčí.


Strom ozdobí šest kilometrů světelných řetězů

vánoční stromOd 24. listopadu se začíná se zdobením, které potrvá až do pátku. Letošní ozdoby budou představovat návrat k tradičnímu českému vánočnímu stromu a budou v barvách národní trikolóry. Strom ozdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě, čtyřicet světelných hvězd a špice na vrcholu bude mít výšku tří metrů.

Letos nebude kvůli vládním opatřením u stromu ani tradiční betlém, na Staroměstském náměstí se také nebudou konat ani trhy. Rozsvícení stromu také proběhne bez hudebních vystoupení nebo veřejnosti. Tradiční rozsvícení stromu plánuje radnice provést elektronickou formou a to videem, které se objeví na sociálních sítích. Stane se tak během prvního adventního víkendu zřejmě v noci, přesný čas není dosud znám.
Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.