Úvod > Aktuality > Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Vydáno 2. prosince 2019 Kultura
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo na předvánoční čas mnoho akcí. Všechny mají společné téma - ukázky adventních a vánočních tradic. Dozvíte se zde, jak vypadaly Vánoce za starých časů. Nejbližším programem je Mikulášský podvečer, který proběhne už ve čtvrtek 5. prosince 2019.

Mikulášský podvečer na dědině

MikulášPředvánoční cyklus pořadů Valašského muzea v přírodě přinese ve středu 5. prosince od 14:00 Mikulášský podvečer a nabídne netradiční procházku Valašskou dědinou. V interiérech oživených expozic si vychutnáte atmosféru předvánočního období plnou lidových zvyků a příprav na Vánoce. V podvečer před svátkem svatého Mikuláše chodí po dědině Mikuláš - biskup, patron, ochránce a přítel dětí. S biskupskou berlou v ruce prochází se svou družinou vesnicí a navštěvuje příbytky lidí. Promlouvá s dětmi a naděluje jim drobné dárky. Cestou se setkáte i s bíle oděnou Mikulášovou Matičkou zvanou též Mikuláška nebo Mikolajka. Matička pobízí děti k modlení, ptá se, jestli poslouchají rodiče, jestli jim pomáhají a zda se dobře učí ve škole. Hodné děti také obdarovává.

svatá LuciePřástky, také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti, patřily ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se soustřeďovala především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní. O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíte hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě předou kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu či len. 


Vánoce na dědině a vánoční jarmark

Vánoce na dědiněOd 9. do 13. prosince se v areálu Valašské dědiny budou odehrávat Vánoce na dědině – tradiční program pouze pro objednané školy a skupiny s ukázkami zimních prací, přípravy Vánoc a vánočního zvykosloví.

Všichni návštěvníci z řad široké veřejnosti se mohou těšit na víkendový vánoční jarmark, který se bude konat 14. a 15. prosince. Po oba dny se návštěvníci mohou těšit na oživené expozice Valašské dědiny. Zvídavým návštěvníkům se představí vánoční zvykosloví, kdo bude chtít, ten si s panem učitelem zazpívá koledy ve staré škole, své výrobky i práci vám ukáže i pan kovář. V sobotu se budou konat obchůzky lucek ze souboru Radhošť a mikulášské družiny z Valašských Klobouk. V neděli budou v městečku vyhrávat Komorní žestě a obcházet čertovské družiny ze Zděchova a Lačnova, v kuchyni fojtství po oba dny draní peří a vaření štědračky.


Živý betlém a Štěpánská koleda

Živý betlém vmpVánoční atmosféru na půdě muzea navodí „Živý betlém“. Na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše se mohou návštěvníci muzea těšit v sobotu a neděli 21. a 22. prosince od 17:00. Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10.00 do 18.00. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
Na Štěpánskou koledu můžete zavítat, jak jinak než na Štěpána, tedy 26. prosince, a to do areálu Dřevěného městečka, kostela sv. Anny. Na programu bude vánoční koncert „Rosu dejte nebesa“ ve 13:00 a 15:00 hodin.
Štěpánská koleda

Štěpánská koleda

Vánoční koncert v kostele sv. Anny.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Čtvrtý adventní víkend bude v muzeu ve znamení předvánočního rozjímání.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2019.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Městečko pod Radhoštěm - pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm - pohled do historie

Novou expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm připravilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Vánoce na dědině 2019 v rožnovském skanzenu

Vánoce na dědině 2019 v rožnovském skanzenu

Procházka Valašskou dědinou vás nejen naladí na dobu přicházejících Vánoc, ale také se seznámíte s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventu. Především však poznáte samotné zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.

Další aktuality

5.12.
2019
Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Východní Morava | Kultura
24.10.
2019
Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově

Nejmenší pálenici na světě najdete ve Vlčnově

Východní Morava | Kultura
15.10.
2019
Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Východní Morava | Kultura