Úvod > Aktuality > V zoo Ostrava právě kvetou orchideje
V zoo Ostrava práve kvetou orchideje
"> V zoo Ostrava práve kvetou orchideje "> Sušené hlízy jsou v nekterých zemích používány v lidovém lécitelství ">  Je známo asi 850 rodu a asi 17000 druhu orchidejí
Příroda

V zoo Ostrava právě kvetou orchideje

  • Vydáno24. května 2014
V těchto dnech je areál ostravské zoologické zahrady stále zaplaven rozkvetlými rododendrony, azalkami i dalšími květinami. Návštěvníci však mohou obdivovat kvetoucí rostliny i uvnitř některých pavilonů.

Rozkvetlá expozice v pavilonu Amazonie

OrchidejeTakovou expozicí je v tomto období pavilon Malé Amazonie v ostravské zoologické zahradě. Zde jsou k vidění hlavně zástupci čeledi orchidejí, které svými květními stvoly probarvují potemnělý interiér imitující prostředí amazonského pralesa exotickými barvami a zdobí expozici typickými tvary květů. Je známo asi 850 rodů a asi 17000 druhů orchidejí, které jsou rozšířeny téměř po celém světě, nejvíce však v tropických a subtropických oblastech.

Jedná se jednu z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin na světě. Mnohé mají velmi omezený areál výskytu a jsou ohrožené možným vysbíráním. Musejí být proto před drancováním chráněny mezinárodní konvencí, známou pod zkratkou CITES.

Hlízy jako afrodiziakum

Sušené hlízy některých druhů terestrických orchidejí byly a bohužel stále ještě jsou v některých zemích používány v lidovém léčitelství, například salep – tradiční horký nápoj z Blízkého východu, který někdy bývá díky vysoké energetické hodnotě a obsahu některých látek (vápníku, fosforu, zinku, sodíku a vitamínů A, B a C) považován za afrodiziakum.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality