Úvod > Aktuality > Třešť bude o víkendu patřit památkám
Třešť bude o víkendu patřit památkám
"> ">
Památky

Třešť bude o víkendu patřit památkám

  • Vydáno8. září 2018
V sobotu 8. září 2018 se bude v Třešti konat další ročník EHD, tedy Dnů evropského dědictví. Podívat se tak můžete do třešťských kostelů, bývalé synagogy, Světa modelů na nádraží nebo do depozitáře Historického radioklubu československého. Přístupný bude také Vězeňský dvůr nebo hřbitovní kaple rodin Schumpeterů a Killianů.
Kostel sv. Martina TřešťV Třešti mohou zájemci navštívit dům J. A. Schumpetera se stálou expozicí betlémů a pobočkou Muzea Vysočiny, otevřeno zde bude v době od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hod.

Ve stejnou dobu lze navštívit také bývalou židovskou synagogu. Dále budou otevřeny oba třešťské kostely, sv. Martin v době od 9:00 do 12:00 hod. a sv. Kateřina od 13:00 do 16:00 hod.

Třešť synagogaNa hlavním vlakovém nádraží v Třešti mohout návštěvníci v čase 9 – 16 hod. bezplatně navštívit expozici Svět modelů. Uvidí zde přes sedm set kusů modelů vojenské techniky ze sbírky pana Vladimíra Balíka.

Kromě zmíněných památek bude možné si prohlédnout i celoročně otevřené památky, jako židovský hřbitov, Vězeňský dvůr, nebo hřbitovní kapli rodin Schumpeterů a Killianů.
Kostel sv. Kateřiny Sienské v Třešti

Kostel sv. Kateřiny Sienské v Třešti

Filiální chrám sv. Kateřiny Sienské byl založen v 16. století jako luteránský kostel. Uvnitř chrámu je umístěn pozdně renesanční náhrobek J. V. Vencelíka z Vrchovišť z roku 1606.

Kostel sv. Martina v Třešti

Kostel sv. Martina v Třešti

Nejstarší architektonickou památkou města je farní kostel sv. Martina z 13. století. Byl dostavěn ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý.

Židovská synagoga v Třešti

Židovská synagoga v Třešti

Jediná synagoga v naší zemi, která má podloubí a průčelí, byla postavena v empírovém stylu. Můžete zde zhlédnout stálou expozici „Zaváté stopy“, která zachycuje historii tamní židovské obce. Rovněž je zde k vidění výstava dokumentující život Franze Kafky.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.