Úvod > Aktuality > V pondělí bude možné naposledy pohlédnout na orloj Staroměstské radnice

V pondělí bude možné naposledy pohlédnout na orloj Staroměstské radnice

Vydáno 5. ledna 2018 Památky
V pondělí 8. ledna do 9:00 bude možné naposledy před opravou vidět v provozu orloj Staroměstské radnice. Poté bude demontován a odvezen do dílen k restaurování a předpokládá se, že jeho oprava bude trvat pět až šest měsíců. Místo orloje nejspíš bude turistům sloužit velkoplošná obrazovka.
OrlojJakmile se orloj zastaví, označí restaurátoři pečlivě všechny díly a potom přístroj demontují. Jedná se o složitý stroj, proto samotná příprava na demontáž zabere několik dní až týden. Do orloje budou doplněné fragmenty, které byly prozatím v muzeu hlavního města Prahy. Mechanismus stroje bude přizpůsoben podobě z roku 1860. Technická zařízení, která jsou v orloji od rekonstrukcí po druhé světové válce, budou odstraněna. Zbrusu nové dostane orloj kalendárium, astroláb a dvířka apoštolů. Stroj orloje a apoštolové včetně dřevěných plastik zůstanou původní, avšak také je čeká důkladné restaurování. Orloj bude restaurovat firma Hainz z Holešovic, která se o něj stará již od 60. let 19. století.

Staroměstská radniceNa měsíce, kdy bude orloj restaurován, magistrát zvažuje náhradní řešení, aby návštěvníci Prahy nebyli o zážitek zcela připraveni. Možnou variantou je, že na místě orloje bude velkoplošná obrazovka. Ta by mohla být na věži umístěna po kompletní demontáži orloje, tedy zhruba za měsíc.

V předchozích měsících byla zrekonstruována věž Staroměstské radnice. Byly zde opraveny podlahy a omítky a v přízemí radnice se proměny dočkaly veřejné toalety.
Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy

V depozitářích Muzea hlavního města Prahy je uloženo velké bohatství sbírkových předmětů, dokumentujících dějiny hlavního města. Počet jednotlivých kusů z oborů historie, historie umění a archeologie dnes přesahuje číslo jeden milion.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.