Úvod > Aktuality > V Plzni otevřou nové divadlo – první v porevoluční historii
V Plzni se chystá otevrení nového divadla
"> V Plzni se chystá otevrení nového divadla "> Prvním kusem, který otevre divadelní sezónu bude Prodaná nevesta "> Hitem sezóny se má stát také muzikál Kock
Kultura

V Plzni otevřou nové divadlo – první v porevoluční historii

  • Vydáno31. srpna 2014
Divadlo J. K. Tyla v Plzni začne od 2. září hrát v nové moderní budově na Jízdecké ulici, která se v centru města stavěla dva roky. Jedná se o první divadelní novostavbu v porevoluční historii. Prvním kusem, který otevře divadelní sezónu bude Prodaná nevěsta.

Divadlo TylDivadlo J.K.Tyla v Plzni bude mít od letošního září k dispozici další scénu. Moderní budovu navrhlo portugalské architektonické studio Contemporânea a vyprojektoval ateliér Helika. Neobyklá stavba přitahuje pozornost kolemjdoucích především díky perforovanému průčelí z litého betonu s organickým motivem, které má představovat dekoratovní divadelní oponu. Odděluje tak reálný život od toho magického světa uvnitř v budově. Bílá dekorativní stěna této pomyslné opony se v mírném úhlu naklání nad příchozího a tímto gestem ho vyzývá ke vstupu do vnitřních prostor divadla. Nepřehlédnutelnou součástí fasády je organický dekor nepravidelně.

Mimo nového designu však Nové divadlo nabízí také nejmodernější divadelní technologii v zemi. Režie může využít točnu o průměru jedenácti metrů, která se přesouvá na různé části jeviště, i počítačem ovládaný systém tahů a hydraulických plošin. Hlediště pojme 461 diváků, součástí objektu je také Malá scéna pro komornější kusy.

Nové divadloNový objekt nahrazuje dosluhující Komorní divadlo, které v 60. letech vzniklo přestavbou kina a nikdy zcela nevyhovovalo potřebám divadelníků. Prvním představením, které otevře Nové divadlo se stala Prodaná nevěsta. Jelikož však oficiální zahajovací představení 2. září v přímém přenosu České televize bude věnováno pozvaným hostům, zařazuje Divadlo J. K. Tyla na 1. září ještě představení pro veřejnost. Na toto představení si lze vstupenky zakoupit výhradně v pokladně předprodeje Divadla J. K. Tyla v Sedláčkově 2 v Plzni. Cena vstupenky s připojeným pamětním certifikátem k otevření Nového divadla je 500 korun. 

V nové sezóně se milovníci divadla mohou těšit od 9. září na Mezinárodní divadelní festival Divadlo Plzeň nebo také na hru Tylův Flamendr. Hitem sezóny se má stát také muzikál Kočky, který divadlo uvede na konci roku 2014.

Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo J.K.Tyla v Plzni má od září 2014 k dispozici další scénu. Moderní budovu navrhlo portugalské architektonické studio Contemporânea a vyprojektoval ateliér Helika.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.