Úvod > Aktuality > V plzeňské zoo slaví desáté výročí africké a asijské expozice
Příroda

V plzeňské zoo slaví desáté výročí africké a asijské expozice

  • Vydáno7. července 2020
Zoo Plzeň v těchto dnech oslavuje již 10. výročí vybudování africké a asijské expozice. Ty patří k nejoblíbenějším a nejhojněji navštěvnovaným výběhům plzeňské zoologické zahrady. Setkáte se zde s žirafami, hrošíky, prasaty savanovými, antilopami, lvy či makaky.
Africké a asijské expozice v Zoo Plzeň letos oslavují kulaté desetileté výročí. Návštěvníkům se otevřely v červnu roku 2010. Prvními zvířaty v nových expozicích byla prasata savanová a žirafy. Chov vzácných nosorožců indických začal v plzeňské zoo 1. června téhož roku.
 

Africká expozice je nejrozsáhlejší

zoo plzeňRozsáhlou africkou expozici tvoří pavilon žiraf s buvolci, kudu, damany; africký výběh se zebrami; gepardi a prasata savanová; hrošíci, vlhy, pelikáni, kočkodani a guerézy; ptáci afrického pralesa; obyvatelé voliéry ptáků vod Afriky a Madagaskaru. Dvě historické stodoly z prvních dekád 20. století patří Etiopii – jde o Tajemný svět africké noci a Madagaskar. Velká voliéra v blízkosti hlavní pokladny v letní sezoně představuje život brodivých ptáků na okrajích vodních toků v Africe a na Madagaskaru. Život kolem břehů řek představují voliéry vně i zvenčí šestihranného pavilonku. Pestré vlhy núbijské (Merops n. nubicus) nebo vlhy zelenočelé (Merops bulocki) loví hmyz v letu, proto před voliérou stojí včelí úl. Aby předešly střetu s včelím žihadlem, uchopí včelu pevně do zobáku a v mžiku s ní mrsknou o nejbližší větev.

zoo plzeňPlzeňská africká savana je obohacena o typické napajedlo, kde se v přírodě v období sucha setkávají nejen kopytníci, ptáci, ale také dravé šelmy. V zoologické zahradě takový výjev obvykle nelze zrealizovat přesně. Proto jsou některé druhy umístěny do samostatných výběhů. U napajedla se potkávají stáda zeber Chapmannových a vodušek červených s nelétavým pštrosem dvouprstým. V sousedství je možné pozorovat elegantní nyaly nížinné, žirafy Rothschildovy, buvolce běločelé, kudu velké a prasata savanová. Šelmy zde zastupují nejrychlejší sprinteři krátkých tratí, gepardi súdánští. Z nuly za tři vteřiny dokáží zrychlit až na 100 km/h. Mají neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu slouží jako pružina. Pohybují se až 7 m dlouhými skoky.


Orient i asijská step v plzeňské zoo

zoo plzeňOd většiny asijského kontinentu se odlišuje tropický svět přírody Orientální neboli Indomalajské oblasti. Jde prakticky o poslední zformovanou oblast v rámci budování zoo, kde získala v naučném systému jasně žlutou barvu. Druhy patřící výhradně do orientální oblasti chovala Zoo Plzeň dlouhé roky spíše v Tropickém pavilonu Z (varan komodský) a některá z asijských zvířat obývají hlavně hraniční regiony s palearktickou oblastí např. Přední Indii, Střední Asii atp. (antilopa jelení, jelen timorský, velbloud dvouhrbý, nilgau pestrý, makak lví, muntžak malý, goral tmavý). Prvním orientálním zvířetem v orientální části zoo se tak stal gibon na svém ostrově. V roce 2010 došlo k výraznému posunu dovozem nosorožců indických, přestěhováním makaků lvích, vystavením krys obláčkových a filipínských, holubů, dikobrazů palawanských atp.

hrochDo nového přesídlili velbloudi dvouhrbí nebo rodina makaků lvích, po letech se vrátili turkmenští divocí osli kulani. Za 10 let chovu byly úspěšně odchovány dvě samice nosorožce indického Maruška a Růženka a hrošík liberijský Adélka.

Zoo v Plzni má otevřeno denně od 8:00 do 19:00 hodin, vstupné stojí 170 Kč, snížené pak 120 Kč. Od začátku července skončila v zoo všechna omezení související s koronavirem, tedy i povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech a dodržovat odstupy. Užijte si prázdniny v Zoo Botanické zahradě města Plzně!
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Království jedu v Zoo Plzeň

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky