Úvod > Aktuality > Do Plas se po více než 230 letech vrátil Žižkův palcát
Památky

Do Plas se po více než 230 letech vrátil Žižkův palcát

  • Vydáno6. května 2017
Unikátní zbraň uvidí návštěvníci na prohlídkové trase Konvent. Palcát leží na starobylé komodě v knihovním křídle plaského kláštera. Palcát bude v klášteře v Plasích k vidění po celou letošní turistickou sezonu.
Podle tradice uchovávali plasští cisterciáci Žižkův palcát v jedné z klášterních kaplí, snad jako připomínku husitských válek, jež přestavovaly velmi dramatické období v dějinách zdejšího řádového domu. Zároveň mohla zbraň symbolizovat odhodlání, se kterým bylo tehdy rozvrácené opatství později v baroku opět vybudováno. Poslední cisterciák ochraňující tento symbol odhodlání a pevnosti byl podle tradice opat Celestin Werner, jenž si jej nechal u sebe i po nuceném odchodu roku 1785 při zrušení kláštera.

O jeho pravosti neexistují žádné písemné dokumenty ani jiné faktické podklady. Jediný písemný doklad o této zbrani je až z 19. století, kdy přibližně v roce 1841 za vlastnictví kancléře Metternicha proběhlo v klášteře v Plasích předání palcátu. Jeho vrchnostenští úředníci dále zbraň předali na zámek Kynžvart jako součást sbírek muzea kuriozit. 

Předmět se do Plas vrací po více než 230 letech a to díky správě státního zámku Kynžvart, která jej do Plas zapůjčila.
Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.