Úvod > Aktuality > V Horšovském Týně opět vaří vlastní pivo
minipivovar KH Gurmán
Gurmánská turistika

V Horšovském Týně opět vaří vlastní pivo

  • Vydáno28. července 2014
V Horšovském Týně vznikl nový minipivovar KH Gurmán. Podařilo se tak navázat na už téměř zapomenutou tradici pivovarnictví v Horšovském Týně. Horšovskotýnské pivo jek dostání ve čtyřech variantách – světlý ležák 11, světlý ležák 12, polotmavá 14 a pšeničná 12.

První písemné zmínky o pivovarnictví v Horšovském Týně pochází už z roku 1377, kdy si horšovskotýnský arciděkan nechal postavit nedaleko kostela sv. Apolináře novou sladovnu. Rozvoj pivovarnictví přerušil požár v roce 1547. Ohněm bylo zničeno mnoho budov včetně zámku. Po této smutné události byl v 60. letech 16. století postaven městský pivovar se sladovnou. V roce 1593 potvrdil majitel panství Vilém starší z Lobkovic horšovskotýnským měšťanům várečné právo. Městský pivovar fungoval s většími či menšími úspěchy do 2. poloviny 19. století.

V roce 1898 došlo k jeho generální přestavbě. Nový podnik měl označení strojní pivovar. Po úplném dokončení na poč. 20. století patřil mezi největší podniky tohoto druhu v západních Čechách. Svého největšího ročního výstavu dosáhl v roce 1928, a to 17 850 hl piva. Pivovar fungoval i v době 2. světové války. Po ustanovení národního podniku Západočeské pivovary Plzeň se horšovskotýnský podnik stal jeho součástí. Jak se pod tuto hlavičku postupně dostávaly další podniky, byly menší provozy uzavírány. Na tento pivovar došlo v roce 1951. Pivovar byl uzavřen a zrušen. Objekt pak dlouhá léta využíval národní podnik Fruta. Dnes je historická budova nevyužívaná. Je prázdná a uzavřená.

Horšovský Týn láká na zámek i řeku Radbuzu

Renesanční zámek v Horšovském Týně patří k sídlům, kde je zpřístupněno nezvyklé množství interiérů. V hlavní sezoně si můžete vybrat z několika návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes sedm hodin. Zatímco někomu se líbí hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením nebo reprezentační sály, jiní dají přednost podhradí, tedy pokojům služebnictva. Vystaveny jsou například uniformy zámeckých lokajů i předměty, bez nichž se sloužící neobešli.

Z ptačí perspektivy se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla; tak uvidíte i rozlehlý, volně přístupný zámecký park s kaskádou rybníčků, řadou romantických zákoutí a několika stavbami; kolem všech zajímavostí vás provede naučná stezka Královská rokle. Mezi oblíbené výletní cíle v okolí patří také rozhledna na Šibeničním vrchu, k níž z města vede naučná stezka, a řeka Radbuza, pro vodáky ochotné přenášet četné jezy sjízdná v délce 66 km.

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Komfortní rodinný hotel Gurmán v těsném sousedství zámku – Horšovský Týn. Nejnáročnějším zákazníkům můžeme nabídnout zámecké či královské apartmá s výhledem na zámek a vybavením pro prožití těch nejkrásnějších chvil.

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Hrad a zámek Horšovský Týn –  patří k nejkrásnějším v České republice

Hrad a zámek Horšovský Týn – patří k nejkrásnějším v České republice

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámecký park Horšovský Týn

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky