Úvod > Aktuality > V Horšovském Týně opět vaří vlastní pivo
minipivovar KH Gurmán
Gurmánská turistika

V Horšovském Týně opět vaří vlastní pivo

  • Vydáno28. července 2014
V Horšovském Týně vznikl nový minipivovar KH Gurmán. Podařilo se tak navázat na už téměř zapomenutou tradici pivovarnictví v Horšovském Týně. Horšovskotýnské pivo jek dostání ve čtyřech variantách – světlý ležák 11, světlý ležák 12, polotmavá 14 a pšeničná 12.

První písemné zmínky o pivovarnictví v Horšovském Týně pochází už z roku 1377, kdy si horšovskotýnský arciděkan nechal postavit nedaleko kostela sv. Apolináře novou sladovnu. Rozvoj pivovarnictví přerušil požár v roce 1547. Ohněm bylo zničeno mnoho budov včetně zámku. Po této smutné události byl v 60. letech 16. století postaven městský pivovar se sladovnou. V roce 1593 potvrdil majitel panství Vilém starší z Lobkovic horšovskotýnským měšťanům várečné právo. Městský pivovar fungoval s většími či menšími úspěchy do 2. poloviny 19. století.

V roce 1898 došlo k jeho generální přestavbě. Nový podnik měl označení strojní pivovar. Po úplném dokončení na poč. 20. století patřil mezi největší podniky tohoto druhu v západních Čechách. Svého největšího ročního výstavu dosáhl v roce 1928, a to 17 850 hl piva. Pivovar fungoval i v době 2. světové války. Po ustanovení národního podniku Západočeské pivovary Plzeň se horšovskotýnský podnik stal jeho součástí. Jak se pod tuto hlavičku postupně dostávaly další podniky, byly menší provozy uzavírány. Na tento pivovar došlo v roce 1951. Pivovar byl uzavřen a zrušen. Objekt pak dlouhá léta využíval národní podnik Fruta. Dnes je historická budova nevyužívaná. Je prázdná a uzavřená.

Horšovský Týn láká na zámek i řeku Radbuzu

Renesanční zámek v Horšovském Týně patří k sídlům, kde je zpřístupněno nezvyklé množství interiérů. V hlavní sezoně si můžete vybrat z několika návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes sedm hodin. Zatímco někomu se líbí hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením nebo reprezentační sály, jiní dají přednost podhradí, tedy pokojům služebnictva. Vystaveny jsou například uniformy zámeckých lokajů i předměty, bez nichž se sloužící neobešli.

Z ptačí perspektivy se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla; tak uvidíte i rozlehlý, volně přístupný zámecký park s kaskádou rybníčků, řadou romantických zákoutí a několika stavbami; kolem všech zajímavostí vás provede naučná stezka Královská rokle. Mezi oblíbené výletní cíle v okolí patří také rozhledna na Šibeničním vrchu, k níž z města vede naučná stezka, a řeka Radbuza, pro vodáky ochotné přenášet četné jezy sjízdná v délce 66 km.

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Komfortní rodinný hotel Gurmán v těsném sousedství zámku – Horšovský Týn. Nejnáročnějším zákazníkům můžeme nabídnout zámecké či královské apartmá s výhledem na zámek a vybavením pro prožití těch nejkrásnějších chvil.

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Hrad a zámek Horšovský Týn

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámecký park Horšovský Týn

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky