Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký park Horšovský Týn
Příroda

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.
Osu dolní části parku tvoří Křakovský potok, přehrazený kaskádou rybníčků, zasazených do luk a hájků a oživených skupinami starých lip. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Na návrší za zámkem stojí renesanční budova nazývaná Vdovský dům. Název je spojován se třetí maželkou Jana z Lobkovic, Alžbětou z Rogendorfu, která svého manžela přežila o 30 let. V roce 1947 zde bylo otevřeno muzeum Horšovskotýnska. Od roku 1997 je většina exponátů součástí zámecké expozice Purkrabský palác.

Na skalnatém výstupku nad srázem, asi 500 m severně od zámku, stojí válcová vyhlídková věž . Na tomto místě stávala gotická hláska, která je dnes patrná v základech u paty stavby. Válcovitá stavba na skalním ostrohu má do dnešní doby dochovaná spodní dvě patra s pozoruhodnými klenbami a krby. V Horšovském Týně je známá jako hladomorna, i když tomuto účelu nikdy nesloužila.

Vyhlídková věž je spojena starou lipovou alejí s další pozoruhodnou stavbou, která ač v mnohém unikátní, je dnes zcela zapomenuta. Budova je totiž nejstarší českou loretou. Kapli nechal po návratu z cesty do italského Loreta v roce 1584 vystavět Kryštof z Lobkovic. Raně barokní stavba na kruhovém půdorysu s kulovitou klenbou je zakončena osmibokou lucernou. V klenbě i na stěnách jsou nástěnné malby ve dvou vrstvách: spodní (původní) a na ní je vrstva s dekorativní výmalbou z 19. století. Z truhlářských prvků se dochovaly pouze fragmenty rámů oken ve střední části stavby, které pocházejí z úpravy v 19. st.

Před vjezdem do parku naproti kapucínskému klášteru stojí budova míčovny (druhá nejstarší v Čechách, první je na Pražském hradě). Obdélný patrový objekt charakterizují rozměrná okna uzavřená dřevěnými žaluziemi. Patro si udrželo svoji starší úpravu s klasicistní výmalbou. Objekt vznikl patrně ve dvou stavebních fázích, když starší renesanční stavba byla zvýšena o mladší nástavbu patra. Míčovna je zmiňována již v roce 1622 při prodeji horšovskotýnského panství Trauttmansdorffům.

K vrchnostenským stavbám vybudovaným při obvodu parku náleží také mohutná sýpka, která byla založena při silnici do Horšova. Jedná se o jednu z největších barokních sýpek v západních Čechách.
 

Postupná proměna horšovské obory

Areál by měl v blízké budoucnosti disponovat sítí cyklostezek, největší in-line dráhou v regionu i upravenou krajinou. Parkem má vést 3,5 kilometru dlouhá in-line dráha a síť cyklostezek.

Jedna z cyklostezek bude mít kulturní nádech. Propojí zámek v Horšovském Týně s kostelem Všech svatých v Horšově a s památkově chráněnou oborou, odkud bude směřovat k poběžovickému zámku. Navíc je reálné, že povede až přes hranici do nedalekého Bavorska.

Další ze stezek dovede cyklisty k místním rybníkům nebo k loveckému zámečku Annaburg. Zkušení bikeři pak ocení vznik pumptracku, vlnité dráhy, po které se jezdci mohou díky specifickému pohybu těla nahoru a dolů prohánět i bez šlapání. Pro rodiny s dětmi bude v areálu otevřen krajský školní statek, kde budou přichystány prohlídky.

Provozovatel

Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Náměstí Republiky 1
346 01 Horšovský Týn
Tel.:
+420 379 423 111
Email:
horsovsky-tyn@plz...
WWW:
www.horsovsky-tyn.cz
WWW:
www.mkzht.cz
GPS:
49,529379 12,942367
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Horšovský Týn, Plzeňský kraj
Zámecká restaurace Horšovský Týn

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňský kraj
Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňský kraj