Úvod > Aktuality > Užijte si interaktivní expozici i pozorování letadel na akci Na letadla zblízka
Zážitky

Užijte si interaktivní expozici i pozorování letadel na akci Na letadla zblízka

  • Vydáno3. června 2015
Legendární stíhací letoun MiG-21, motor z vrtulníku letecké katastrofy někdejší první dámy, letecký trenažér, 3G simulátor stavu beztíže či přehlídka nebeských jezdců posledních 100 let – ruzyňské obchodní centrum Šestka popáté zve nejen letecké nadšence na oblíbenou akci Na letadla zblízka. Ta bude návštěvníkům bezplatně přístupná od středy 3. června do 3. července.
Výstava, pořádaná ve spolupráci s Letištěm Praha, nabídne hned několik skutečných letadel v čele s legendárním stíhacím letounem, který se zúčastnil mnoha bitev ve službách více než padesáti armád z celého světa – MiG-21MF. Doplní jej Piper Aztec či legendami opředené práškovací letadlo Čmelák Z-37. Návštěvníci si budou také moci prohlédnout unikátní kokpity, rozličné letecké motory, výstavu pilotů od první světové války až po současné supermoderní specialisty a jejich výbavu pro přežití při katapultovaní.

Pro návštěvníky je také připravena speciální letecká škola s reálným simulátorem MiG-21 i 3G trenažérem pro simulaci stavu beztíže. Každý, kdo výcvikem zdárně projde, získá od nás originální pilotní průkaz.

Kromě interaktivní expozice letadel, letecké techniky a tréninkového vybavení bude možné ze střechy obchodního centra opět sledovat letadla přistávající na nedalekém Letišti Václava Havla Praha. Nejlépe budou letadla vidět od 4. do 8. 6., kdy budou odkláněna na vedlejší ranvej, která je blíže k OC Šestka. V tomto termínu bude zároveň návštěvníkům po celý den k dispozici půjčovna dalekohledů. Další informace k akci
 
Oblíbená akce Na letadla zblízka má od roku 2011 věrnou fanouškovskou základnu. Každoročně se na střechu pražského obchodního centra v letních měsících sjíždějí milovníci letadel z Prahy a okolí, aby mohli pozorovat a fotografovat své oblíbené stroje. Šestka je díky své poloze pro tuto akci ideálním místem, z její střechy je to na Letiště Václava Havla Praha vzdušnou čarou, co by kamenem dohodil.
 

Co bude k vidění na výstavě Na Letadla zblízka:

Letadla – výstava uvede několik letadel, mezi nimiž bude vévodit legendární nadzvukový letoun, který se zúčastnil mnoha ozbrojených konfliktů a válek, jehož služeb využívalo více než padesát armád z celého světa k ochraně svých území. Mig-21MF - známý také v kódu NATO jako Fishbed-J.
 
Letecká škola – návštěvníci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být skutečným pilotem stíhačky! K dispozici budou mít reálný simulátor proslulého stíhacího letounu MiG-21 i 3G trenažér pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti a kosmonauti. Pokud zdárně projdete simulátorem i 3G trenažérem, získáte od nás originální pilotní průkaz.
 
Letecké motory – kromě proudového motoru jednoho z nejznámějších cvičných stíhacích letounů světa – Aero L-39 Albatros či pístového motoru z české legendy „Čmeláka“, bude možno spatřit unikátní exponát pocházející z vrtulníku Mi-8, jenž je spojen s tragickou událostí z roku 1977, kdy po jeho zřícení zemřela Viera Husáková – tehdejší manželka osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní, se na něj můžeme nyní podívat i my. 
 
Letecký trenažer nevyčíslitelné hodnoty – D – 4 Link Trainer je jeden z posledních tří dochovaných trenažerů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě. Tento exponát má v dnešní době již nevyčíslitelnou hodnotu. Pilot v něm byl zavřený, viděl pouze přístroje a podle jejich hodnot musel odstartovat, doletět na vytyčený cíl a bezpečně přistát, aniž by cokoliv z kokpitu viděl.
 
Nebeští jezdci posledních 100 let – aby si návštěvníci mohli udělat komplexní představu o historii vývoje vybavení pro piloty, budou se zde moci seznámit i s několika fascinujícími postavami z 1. a 2. světové války, z první generace poválečné éry proudových letadel, se specialistou určeným pro přežití ve stratosféře až po současného pilota s protipřetlakovými kalhotami a přilbou se zaměřováním. Zajímavým doplňkem jsou obsáhlé výbavy pro přežití katapultovaných pilotů.
 
Světově unikátní kokpity – nasát atmosféru fascinujícího světa pilotů budou moci např. i v kokpitu MiG-21MFN č.5603 (nejmodernější varianty MiGu-21), který je jediným kompletní kusem na světě. Pochází z jednoho z deseti modernizovaných MiGů-21, který byl v roce 2005 vyřazen, aby ustoupil novému JAS-39 Gripen, který ho nahradil v Armádě České republiky.

Další aktuality

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moravský ples v Praze, Zahájení turistické sezony v Příbrami, UmTrh na Palachově náměstí, Celodenní vystavení souprav metra v Depu Kačerov, Klášter Sázava – speciální prohlídka kláštera a jeho okolí pro malé i velké. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura