Úvod > Aktuality > Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo ocenění v Národní soutěži Gloria Musealis 2010
Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo ocenění v Národní soutěži Gloria Musealis 2010

  • Vydáno29. května 2011
Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo za svůj projekt „Muzea v zámku“ – zámek Kamenice nad Lipou druhé místo v kategorii Muzejní počin roku. Zámek Kamenice nad Lipou je významná nemovitá kulturní památka, která dokládá nejen slohové proměny v průběhu staletí, ale je i důležitým kulturním, společenským a turistickým centrem města Kamenice nad Lipou i celého regionu.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze převzalo zámek do své správy v roce 1998. Nově navrhlo způsob využití daných prostor s přihlédnutím k udržení charakteru historické budovy a v souladu s posílením jeho kulturně společenské role. Celý projekt „Muzea v zámku“ byl realizován v letech 1999–2010.

V prvních pěti letech probíhala citlivá a promyšlená renovace celého objektu, v plné shodě investora, projektanta, zástupců města i státní památkové péče.

Od otevření zámku v roce 2004 se  postupně otevíraly stálé expozice se sbírek UPM v Praze: Kované železné práce, Hračky ze sbírky Františka Kyncla, Studijní depozitář nábytku 19. a 20. století, který byl dokončen právě v roce 2010 a instalace Cesta sklářské výtvarnice Aleny Matějkové. Součástí projektu bylo i poskytnutí pronájmu sbírkám a aktivitám Městského muzea, které v roce 2010 také dokončilo moderní expozici nazvanou Muzeum pro všechny smysly a pořádá zde i krátkodobé výstavy.

Ve spolupráci s městem bylo pro letní festival Hračkobraní vybráno téma dřevěná hračky, navazující na místní tradici hračkářské výroby a konané na podporu českých výrobců (od r. 2005, 5. ročník v r. 2010 se konal za účasti 19 vystavovatelů).

Všem zúčastněným subjektům se podařila zásadní rehabilitace významné historické památky a její opětovné začlenění do kulturně společenského kontextu dané lokality i širšího okolí.

V současné době jsou návštěvníkům zámku Kamenice nad Lipou zpřístupněny také dvě krátkodobé výstavy pořádané UPM: Česká hračka a Pravoslav Rada! Paráda! / Pravoslav Rada – keramické dílo.
Výlet okolím Kamenice nad Lipou

Výlet okolím Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou je krásné městečko, které vás mile překvapí. Najdete zde zámek se sbírkami hraček Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nebo Muzeum pro všechny smysly. Nechybí ani stařičká lípa v zámecké zahradě nebo krásné arboretum. Až si ve městečku vše prohlédnete, vyrazte do okolí na pěkný výlet – co třeba navštívit Chýnvskou jeskyni, vykoupat se v přehradě Trnávka, prohlédnout si provaznické muzeum anebo se svézt po úzkorozchodné železnici?

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou vás mile překvapí. Z pěkně upraveného náměstí je to kousek na zámek, který se po rekonstrukci probudil k novému životu. Na výlet se můžete vydat třeba do zámecké zahrady, do arboreta Johanka anebo vláčkem po úzkorozchodné železnici, vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně.

Další aktuality

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
Kraj Vysočina | Památky

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.
Kraj Vysočina | Památky

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky