!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků
Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků
"> "> ">
Letní sporty

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Vydáno 11. dubna 2021
Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
rybník bohdanečNárodní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představuje v současné době zlomek původní velkolepé soustavy 300 rybníků na Pardubicku založených počátkem 16. století. Pro zvýšení informovanosti o tomto území zde byla podél hráze Bohdanečského rybníka vybudována nenáročná naučná stezka, kde se zájemci na 7 tabulích seznámí s informacemi z oblastí botaniky, zoologie a rybářství.
 
pták volavkaU Bohdanečského rybníka objevíte i ornitologickou pozorovatelnu. Z 5 metrů vysoké dřevěné rozhledničky můžete sledovat řadu druhů ptáků, které zde hnízdí. Pozorovatelna je umístěna na konci naučné stezky, na kraji rybníka.

Od Bohdanečského rybníka se můžete po zelné značce vydat k rybníku Nadymač a dále po NS Pernštejnské rybníky pokračovat k vodním plochám Skříň, Rozhrana, Trhoňka, Dolní Jílovky a Tichý rybník. Od Rybníka Rozhrany se pak vrátíte stejnou cestou zpět do Lázní Bohdaneč.
Naučná stezka Bohdanečský rybník

Naučná stezka Bohdanečský rybník

Naučná stezka seznamuje na třech větvích trasy s faunou, flórou a přírodními poměry národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka, ležící nedaleko města Lázně Bohdaneč.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Bohdanečský rybník a rybník Matka

Bohdanečský rybník a rybník Matka

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů severně od Lázní Bohdaneč. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy.