!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Tvrz Bouda dostala svou původní podobu z roku 1938
Zdroj foto: KÚ Pardubického kraje
"> Zdroj foto: KÚ Pardubického kraje "> Zdroj foto:  Tvrz Bouda "> Zdroj foto:  Tvrz Bouda
Památky

Tvrz Bouda dostala svou původní podobu z roku 1938

  • Vydáno18. listopadu 2021
Tvrz Bouda ležící v lesích mezi obcí Těchonín a městem Králíky získala díky rekonstrukci zamýšlený vzhled, kterého naše armáda chtěla dosáhnout v roce 1938. Nyní tedy vypadá tak, jak si to československý generální štáb představoval. Zájemci o vojenskou historii se na proměnu tvrze mohou přijít podívat o víkendu 20. a 21. listopadu, kdy se zde budou konat Kompletní prohlídky.
tvrz BoudaDělostřelecká tvrz Bouda na Orlickoústecku vypadá nyní tak, jak měla vypadat v říjnu roku 1938. K realizaci celého plánu bohužel nedošlo – například vrata k tvrzi již byla vyrobená, ale nastala mobilizace a o pár dní později kapitulace, takže je v továrně už ani nenaložili.
 
V rámci rekonstrukce však nešlo jen o vnější vzhled vstupního objektu. Jednou ze zásadních prací bylo zabezpečení tvrze proti vlhkosti. Součástí byla také výroba a osazení replik střílny pro těžký kulomet, dvou zvonů pro lehký kulomet, dvou plechových silnostěnných dveří vstupů pro pěší a osmitunových posuvných silnostěnných vrat nákladního vjezdu.
 
tvrz boudaCelou tvrz se zasvěceným výkladem si můžete prohlédnout o víkendových dnech 20. a 21. listopadu. Zájemce čekají tři vstupy do podzemí v rámci tzv. Kompletní prohlídky, která trvá 90 minut. V sobotu můžete přijít v 10, 12 a 14 hodin, v neděli pak v 10 a ve 12 hodin. Posun času vstupu o hodinu dříve oproti časovému rozvrhu v minulých měsících je dán časovou náročností prohlídek, délkou přístupu ke tvrzi a brzkým příchodem tmy v tomto ročním období. Fungovat bude i základní občerstvení, v sobotu od cca 9:30 do 16 hodin, v neděli od 9:30 do cca 14 hodin. Přijďte si užít krásný podzim na Boudě!
Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.