Úvod > Aktuality > Tváří propagačních klipů o Česku by měli být slavní rodáci

Tváří propagačních klipů o Česku by měli být slavní rodáci

  • Vydáno4. června 2011
Není to dávno, co se o videu zachycujícím Václava Klause při jeho návštěvě Chile, mluvilo v souvislosti s prezentací České republiky v zahraničí. Kouzlo nechtěného na internetu zafungovalo, ale v klipu propagujícím Česko by lidé politiky rozhodně nechtěli. Podle internetové ankety agentury CzechTourism by téměř 60 % hlasujících dalo raději prostor slavným rodákům.
Politici zastupují naši zemi na mezinárodním poli, ale lákat turisty do Česka by neměli. V internetové anketě totiž politikům a diplomatům dali respondenti jen přes 1 % hlasů. Zdaleka největší důvěru (59 %) naopak dostali slavní rodáci, kteří se dokázali prosadit i v zahraniční konkurenci. Má ale Česko vůbec světovou celebritu? Jaromíra Jágra znají fanoušci hokeje, Pavla Nedvěda zbožňovali svého času fotbaloví nadšenci, znalci literatury vzpomenou na Milana Kunderu a filmoví diváci pak Miloše Formana. Megahvězdy typu irských U2, švédské ABBY nebo britské královské rodiny nemáme, a možná je to dobře. O to víc tu mají šanci se prosadit sportovci, architekti nebo vědci.

Ostatně sportovci si v anketě vedli dobře. Hlavní roli v klipu by jim přisoudila téměř pětina respondentů (18,5 %). České barvy hájí naší hokejisté nebo třeba Martina Sáblíková opravdu skvěle! Vědce s průlomovými objevy by v klipu rádo vidělo 5 % respondentů, zatímco umělce, jejichž kreativita směle překračuje hranice, by doporučilo téměř 7 % lidí.

Krásných žen má Česko víc než dost, a tak není divu, že si topmodelky už v propagačním spotu zahrály. Těžko říci, kolik lidí reklama s Táňou Kuchařovou a Petrou Němcovou do Prahy skutečně přilákala, ale dnes by modelky angažovalo jen 2,3 % lidí.

Superúspěšného podnikatele už u nás také máme. Finančníka Petra Kellnera řadí magazín Forbes mezi 100 nejbohatších lidí světa. Možná i vzhledem k jeho jediné kolující fotografii v médiích by však podnikatele do filmu obsadila jen 2 % účastníků ankety.

Česko by v propagačním klipu měli zastupovat:
umělci
6,6
politici, diplomaté
0,7
sportovci
18,5
vědci
5,1
modelky
2,3
slavní rodáci
58,5
úspěšní podnikatelé
2,1
někdo jiný
5,7
 
100,0

Do ankety na portále www.kudyznudy.cz se v květnu 2011 zapojilo 1082 respondentů.
 

Další aktuality

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda

Na noční obloze vrcholí roj Lyridy, sledovat jej lze k ránu

Během dubna je možno pozorovat každoroční roj meteoritů zvaných Lyridy. Vrcholné období, kdy jsou letos na obloze patrné i pouhým okem, právě nastává, odehraje se 16. až 25. dubna, maximum se pak očekává 22. dubna 2024. Oči k nebi je však třeba pozvednout brzy ráno. Vesmírné představení však neskončí, poslední meteory spatříte 30. dubna.
Příroda

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!
Příroda

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky