Úvod > Aktuality > Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy
Kultura

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

  • Vydáno6. listopadu 2023
Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
vánoce vizoviceVe vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná prodejní vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje ty nejkrásnější ručně vyráběné skleněné ozdoby, nejrozmanitějších barev a tvarů. Vánoční výstava v Galerii Mariette ukáže návštěvníkům nejrůznější barvy, dekory, tvary i velikosti skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob, stromečků a aranžmá. Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve VizovicíchVětšina ozdob v Galerii Mariette je připravena na zakázku ve Dvoře Králové nad Labem. Až do roku 2001 se ozdoby vyráběly přímo nedaleko Vizovic v Jasenné, ovšem nástup laciné asijské tovární konkurence byl pro zdejší výrobu likvidační. Vlastní výroba v Jasenné sice zanikla, ale na prezentaci a propagaci tohoto jedinečného druhu užitého umění bývalí výrobci nerezignovali a začali pořádat vánoční výstavy ve Vizovicích. Svoje návrhy zadávají do výroby partnerské firmě DUV ve Dvoře Králové nad Labem. Nejprve čerpali z rozsáhlého archivu vzorků, který za léta v oboru vytvořili. Později začaly vznikat nové návrhy a dnes ve Vizovicích vytváří jedinečné limitované kolekce originálních českých skleněných vánočních ozdob v aktuálních světových trendech. Nejrozšířenější jsou ozdoby s průměrem šest centimetrů. V průběhu let se stále vyvíjejí technologie zdobení, k vidění jsou ozdoby s takzvanou strhávací barvou. Oblíbeným prvkem jsou například i balotinové posypy, které odrážejí světlo. Přibývají také odstíny barev.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve VizovicíchPoslední dobou jsou populární i stromečky s ozdobami v dekoru modrotisku. Ty na výstavě také nechybí. Letos jej zdobí voňavé perníčky. Dále zde uvidíte stromky s bílými ozdobami s motivem krajky a krásné jsou i ozdoby inspirované vánočními perníčky. Nechejte na sebe zapůsobit kouzlo Vánoc a naberte inspiraci k letošní vánoční výzdobě u vás doma! Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu doporučujeme přijít na výstavu spíše ve všední dny. Galerie Mariette se nachází v předzámčí zámku Vizovice, vstup se sem neplatí a výstava je prodejní.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

7.10.
23.12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Další aktuality

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Zlínský kraj | Kultura

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Halloween v Zoo Zlín trvá po celé podzimní prázdniny, ale hlavní program je připraven na sobotu. Návštěvu s menšími dětmi doporučujeme spíše v pátek nebo neděli.
Zlínský kraj | Zážitky

Velké Karlovice lákají na závod Běhej Valachy

Běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 21. října 2023 v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letošní 11. ročník sportovního seriálu DATART Valachy tour. V údolí Léskové u hotelu Galik pořadatelé připravili trasy pro dospělé i děti. O start hlavního závodu se jako host postará přední česká běžecká osobnost: držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová Nývltová. Pojďte symbolicky zakončit letošní sezónu do Velkých Karlovic!
Zlínský kraj | Letní sporty

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně zažije v sobotu 21. října již pětadvacátou Mysliveckou svatohubertskou pouť. Ani letos nebude chybět průvod k obrázku sv. Huberta a troubená mše svatá, kterou v 10:15 hodin celebruje administrátor olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzík.
Zlínský kraj | Kultura

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Letošní „úrodu z polí, zahrad a sadů“ představí Valašské muzeum v přírodě v rámci výstavy Valašský hortikomplex. Ta každoročně prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku od 14. do 22. října 2023. Otevřena bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00 hodin mimo pondělí.
Zlínský kraj | Kultura