Úvod > Aktuality > Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií
Zážitky

Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií

  • Vydáno5. června 2021
Techmania Science Center v Plzni se od 5. června opět oteřela ve zkušebním provozu. Pro zvídavé návštěvníky z řad mládeže i dospělých bude mít otevřeno v pátek, sobotu a v neděli. Svůj provoz centrum upravilo tak, aby na každého návštěvníka připadalo nejméně 20 m² expoziční plochy a tím byla dodržena dostatečná vzdálenost mezi osobami. Letošní novinkou bude Bee Tower, která přiblíží život včel pomocí moderních technologií.
TechmanieA je to tady! Techmania v Plzni konečně otevírá, i když prozatím v "demo verzi", ale od července to rozjede v plné parádě. Do konce června tak budou mít v oblíbeném science paku otevřeno pouze v pátek 8:30 – 17:00, sobotu 10:00 – 18:00 a neděli 10:00 – 18:00 hodin. Kapacita je omezena na 500 osob, proto doporučujeme zakoupení vstupenek předem online. 3D Planetárium zůstává prozatím zavřené.

Do budovy je povolen vstup pouze s nasazeným respirátorem, zároveň provozovatelé prosí návštěvníky, aby dodržovali 2 m rozestupy. Kapacita budovy je omezena na 500 osob v jeden okamžik. Po celé expozici jsou umístěny dávkovače s dezinfekcí. Restaurace je otevřená v omezeném režimu, tzn. zúžený výběr z teplých hotových jídel. Dále jsou v areálu k dispozici automaty s nápoji a drobným občerstvením.

techmaniaVzhledem k omezené kapacitě doporučujeme zakoupení vstupenek online na e-shopu Techmanie. Vstupenky je možné zakoupit i na recepci, ale je nutné počítat s rizikem naplněné kapacity. Permanentní vstupenky, dárkové poukazy a kreditní balíčky na rok 2020 byly automaticky prodlouženy do konce roku 2021. Provozovatelé také upravili cenu vstupného tak, aby byl zohledněn omezený provoz. Dospělého vyjde vstup na 200 Kč, rodinné vstupné (4 osoby) je za 750 Kč, a další dítě k rodinné vstupence je 100 Kč za osobu. Tento ceník je prozatím platný do konce června 2021.
 

Letos v Techmanii vyroste Bee Tower

včelaLetošní novinkou mezi expozicemi bude Bee Tower. Techmania a IT společnost Softech spojily své sílya jejich společná popularizační aktivita přiblížíe život včel pomocí moderních technologií. Obě instituce si ve společném projektu plní svůj vlastní cíl a zároveň našly průsečík v cíli společném – v ekologii. „ProBee monitoring system“ společnosit Softech umožní podrobné sledování života v úlu i mimo něj. Získaná data mohou významně pomoci například včasné detekci nestandardního chování uvnitř úlu a odhalení nákazy mezi včelami. Techmania v rámci své sekce Humanity, zaměřující se na kvalitu života a lidství, přistoupila k monitoringu včelího společenství jako k popularizačnímu projektu, který bude veřejnosti přibližovat život jiného vysoce inteligentního společenství.

včelaStudium včelí inteligence je výzvou pro mnoho vědců současnosti. Nicméně ve studiu chování a komunikace mezi včelami byl průkopníkem už rakouský vědec Karl von Frisch (1886 –1982) který zjistil, jak spolu včely komunikují a že si tancem předávají celou řadu informací. Za svůj objev ostatně dostal v roce 1973 Nobelovu cenu. Včelí tanec využívá vysoce propracovaný symbolický jazyk, díky kterému je jedna včela schopná udat přesné souřadnice místa, kam mají ostatní včely letět za potravou. Kde je například rozkvetlý strom. Všechny potřebné informace předá ve svém “včelím tanečku”. Podle směru náklonu těla vůči slunci, ostatním v úlu demonstruje například směr, kudy musí letět. Podle počtu a délky zavrtění těla udá vzdálenost.

Jejich inteligenci a vysoce vyspělou formu komunikace demonstrují i další skvěle organizované činnosti spojené s jinými procesy uvnitř úlu. Včelí společenství má svou přísnou hierarchii a každá včela má v komunitě svou přesnou roli. Současná vědecká bádání dochází k závěrům, že včely mají své vlastní vědomí a ve spánku se jim zdají sny jako lidem. Každá včelka může mít svůj platonický obraz ideálního domova.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky