Úvod > Aktuality > Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií
Zážitky

Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií

  • Vydáno5. června 2021
Techmania Science Center v Plzni se od 5. června opět oteřela ve zkušebním provozu. Pro zvídavé návštěvníky z řad mládeže i dospělých bude mít otevřeno v pátek, sobotu a v neděli. Svůj provoz centrum upravilo tak, aby na každého návštěvníka připadalo nejméně 20 m² expoziční plochy a tím byla dodržena dostatečná vzdálenost mezi osobami. Letošní novinkou bude Bee Tower, která přiblíží život včel pomocí moderních technologií.
TechmanieA je to tady! Techmania v Plzni konečně otevírá, i když prozatím v "demo verzi", ale od července to rozjede v plné parádě. Do konce června tak budou mít v oblíbeném science paku otevřeno pouze v pátek 8:30 – 17:00, sobotu 10:00 – 18:00 a neděli 10:00 – 18:00 hodin. Kapacita je omezena na 500 osob, proto doporučujeme zakoupení vstupenek předem online. 3D Planetárium zůstává prozatím zavřené.

Do budovy je povolen vstup pouze s nasazeným respirátorem, zároveň provozovatelé prosí návštěvníky, aby dodržovali 2 m rozestupy. Kapacita budovy je omezena na 500 osob v jeden okamžik. Po celé expozici jsou umístěny dávkovače s dezinfekcí. Restaurace je otevřená v omezeném režimu, tzn. zúžený výběr z teplých hotových jídel. Dále jsou v areálu k dispozici automaty s nápoji a drobným občerstvením.

techmaniaVzhledem k omezené kapacitě doporučujeme zakoupení vstupenek online na e-shopu Techmanie. Vstupenky je možné zakoupit i na recepci, ale je nutné počítat s rizikem naplněné kapacity. Permanentní vstupenky, dárkové poukazy a kreditní balíčky na rok 2020 byly automaticky prodlouženy do konce roku 2021. Provozovatelé také upravili cenu vstupného tak, aby byl zohledněn omezený provoz. Dospělého vyjde vstup na 200 Kč, rodinné vstupné (4 osoby) je za 750 Kč, a další dítě k rodinné vstupence je 100 Kč za osobu. Tento ceník je prozatím platný do konce června 2021.
 

Letos v Techmanii vyroste Bee Tower

včelaLetošní novinkou mezi expozicemi bude Bee Tower. Techmania a IT společnost Softech spojily své sílya jejich společná popularizační aktivita přiblížíe život včel pomocí moderních technologií. Obě instituce si ve společném projektu plní svůj vlastní cíl a zároveň našly průsečík v cíli společném – v ekologii. „ProBee monitoring system“ společnosit Softech umožní podrobné sledování života v úlu i mimo něj. Získaná data mohou významně pomoci například včasné detekci nestandardního chování uvnitř úlu a odhalení nákazy mezi včelami. Techmania v rámci své sekce Humanity, zaměřující se na kvalitu života a lidství, přistoupila k monitoringu včelího společenství jako k popularizačnímu projektu, který bude veřejnosti přibližovat život jiného vysoce inteligentního společenství.

včelaStudium včelí inteligence je výzvou pro mnoho vědců současnosti. Nicméně ve studiu chování a komunikace mezi včelami byl průkopníkem už rakouský vědec Karl von Frisch (1886 –1982) který zjistil, jak spolu včely komunikují a že si tancem předávají celou řadu informací. Za svůj objev ostatně dostal v roce 1973 Nobelovu cenu. Včelí tanec využívá vysoce propracovaný symbolický jazyk, díky kterému je jedna včela schopná udat přesné souřadnice místa, kam mají ostatní včely letět za potravou. Kde je například rozkvetlý strom. Všechny potřebné informace předá ve svém “včelím tanečku”. Podle směru náklonu těla vůči slunci, ostatním v úlu demonstruje například směr, kudy musí letět. Podle počtu a délky zavrtění těla udá vzdálenost.

Jejich inteligenci a vysoce vyspělou formu komunikace demonstrují i další skvěle organizované činnosti spojené s jinými procesy uvnitř úlu. Včelí společenství má svou přísnou hierarchii a každá včela má v komunitě svou přesnou roli. Současná vědecká bádání dochází k závěrům, že včely mají své vlastní vědomí a ve spánku se jim zdají sny jako lidem. Každá včelka může mít svůj platonický obraz ideálního domova.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Další aktuality

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne v neděli 26. února 2023 ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
Plzeňský kraj | Zážitky