ÚvodAktuality#světovéČesko a romantika na lávkách přes Bílou Opavu
Příroda

#světovéČesko a romantika na lávkách přes Bílou Opavu

  • 24. června 2020
Úzké soutěsky dravých horských řek, hluboké strže, skály a vodopády jsou úžasné a dobrodružné, ale většinou k nim nevedou schůdné cesty. Docela jiný případ ale je Bílá Opava v Jeseníkách, kde si vychutnáte podobné zážitky jako v Alpách. #světovéČesko vás tentokrát zve nejenom na svahy Pradědu. Ale také do Medvědí soutěsky ve Štýrsku.

Turistická stezka Bílá Opava patří k nejznámějším turistickým trasám v Jesenících

Bílá opava
Bärenschützklamm Rakousko
Říčka Bílá Opava pramení v nadmořské výšce 1 280 metrů na jižním svahu Pradědu, nejvyšší hory Hrubého Jeseníku, a po necelých patnácti kilometrech u Vrbna pod Pradědem vtéká do Střední Opavy. Na první třetině své cesty zdolává strmé úbočí Pradědu v četných peřejích a kaskádách, dokonce tu objevíte i vodopády. Ten nejvyšší měří téměř osm metrů – a až k němu se podíváte právě díky jedné z nejkrásnějších výletních tras v Jeseníkách.
 

Naučnou stezkou podél Bílé Opavy

Pokud se rozhodnete pro cestu po březích Bílé Opavy z kopce, modře značená stezka začíná u chaty Barborka; samotný pramen Bílé Opavy leží ještě o něco výš ve svahu a nevede k němu vyznačená cesta. Druhá, žlutě značená trasa podél řeky, začíná o kousek níž na úbočí Pradědu u chaty Ovčárna. Obě značky se posléze setkají v kaňonu a společně s bystřinou překonávají 500 metrů převýšení. Nenechte se zmást tím, že místy obě vedou po stejné cestě, zkrátka jen nabízejí možnost podívat se na atraktivní místa z více stran anebo zblízka – třeba na vodopády nebo obří hrnce, mísovité prohlubně o průměru několika decimetrů a hloubce několika centimetrů, vymleté v kamenech vířivým pohybem vody a vodou unášených pevných částic. Znáte je například z krkonošské Mumlavy nebo šumavské Vydry, ale v Jeseníkách jsou zcela ojedinělé. Cestou po chodníčcích a lávkách můžete studovat informační panely popisující okolní přírodu a Bílou Opavu. Čím hlouběji budete sestupovat, tím víc se budete blížit ke Karlově Studánce, známým horským lázním s neopakovatelným koloritem: tam naučná stezka končí.
 

Náročná žlutá nebo jednoduchá modrá?

Žlutě značená cesta vedoucí bezprostředně kolem vodopádů je obtížně přístupná, v některých místech vede po kamenech, lávkách, žebřících a je jištěna řetězy. Při zvýšené opatrnosti se bát nemusíte, jen je potřeba dávat pozor na kořeny a kluzká místa – a ta jsou na březích horské říčky téměř všude. Nejkrásnější úseky Bílé Opavy ale budete mít doslova na dosah ruky. Samozřejmě s kočárkem nebo kolem je nesjízdná.
O náročnosti trasy svědčí i to, že v zimě je trasa po žluté značce uzavřená. Modrá stezka je bezpečná a celoročně přístupná, ale míjí nejkrásnější pasáže údolí i vodopády.

Výhodou je, že kaňonem lze chodit oběma směry, tedy stoupat nahoru i sestupovat dolů –některé podobné trasy v zahraničí jsou pouze jednosměrné. Pokud máte strach a tak docela si na kluzkých strmých svazích nevěříte, vyberte si cestu směrem vzhůru, je to bezpečnější varianta.
 

Co se vyplatí vědět?

Přestože když ráno vyrážíte na výlet a někde dole v údolí je hezký letní den, je potřeba stále myslet na to, že jste v horách. Vždy počítejte s tím, že se může zatáhnout a ochladit, často začne foukat silný vítr nebo pršet.
Pokud vystoupáte k chatě Barborka a bude stále pěkně, vydejte se dál do hor: třeba k Petrovým kamenům, k vysílači na Pradědu anebo k turistické chatě Švýcárna, která leží v nadmořské výšce 1 304 metrů v nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Pradědem a Červenohorským sedlem. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie je mnohem starší; dodnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování.

Proměny kaňonu zdaleka nejsou dávnou geologickou minulostí, koryto řeky se každoročně mění, sesouvají se v něm svahy i velké balvany. Vesměs jde o přirozený vývoj, kterému v přírodní rezervaci není třeba bránit, ani mu napomáhat.
 

Medvědí soutěska a Trojská kráva

Cesta kolem Bílé Opavy připomíná výlet Medvědí soutěskou / Bärenschützklamm. Najdete ji ve Štýrsku, druhé největší spolkové zemi Rakouska asi 40 kilometrů od Grazu nad vesničkou Mixnitz. Medvědí soutěskou protéká říčka Mixnitz, která na několika místech vytváří kaskády úchvatných vodopádů. Stezka se klikatí po stovkách dřevěných lávek, žebříků a můstků, vesměs s vysokým a bezpečným zábradlím. Na cestě navíc najdete řadu odpočívadel: budou se hodit, cesta měří přibližně pět kilometrů, zdolává převýšení přes 700 metrů a na její zdolání budete potřebovat asi tři hodiny.

Na nejvyšším místě soutěsky čeká horská hospůdka Zum Guten Hirten (1 219 m). Odtud můžete sestoupit zpět do údolí (6 km), pokračovat dál do kopce na Hochlantsch (1 720 m), nejvyšší horu Štýrské pahorkatiny s překrásným výhledem do širokého okolí, anebo se přes pastviny a lesy téměř po rovině vydat do Teichalmu. Oblíbené je zejména slatinné jezero Teichalmsee, kde se dá v létě koupat, na děti pak čeká populární atrakce v podobě osm metrů vysoké Trojské krávy, sochy zhotovené z několika tisíců dřevěných destiček.
 
Petrovy kameny v Jeseníkách Příroda

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků Lázně a wellness

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Naučná stezka Muzeum Wide Web v Jeseníkách Příroda

Naučná stezka Muzeum Wide Web v Jeseníkách

Naučná stezka Muzeum Wide Web spojuje muzea a expozice jednotlivých obcí v okolí Malé Morávky, Karlovy Studánka a Vrbna pod Pradědem.

Praděd – nejvyšší hora Moravy Příroda

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Radegastovy okruhy v Beskydech Letní sporty

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum Zimní sporty

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna (1300 m) je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice a právě proto jsou tady nejlepší sněhové podmínky. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Vodopád v Karlově Studánce Příroda

Vodopád v Karlově Studánce

V horní části lázeňské obce Karlova studánka se nachází uměle vytvořený vodopád napájený vodou z vykopaného náhonu od Bílé Opavy a sbírající vodu ze svahů a drobných pramenů.

Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků Příroda

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů Příroda

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů

Nejstarší dosud žijící smrk na našem území má kolem 500 let a nachází se v Jeseníkách. Začal růst okolo roku 1520 a "pamatuje" tak Jagellonce na českém trůnu i objevení Ameriky a další historické události. Nejstarší strom horských lesů je potomkem původních zdejších pralesů.

Další aktuality

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky v Ostravě slaví desáté narozeniny!

V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic se slaví! Areál láká návštěvníky na novou únikovku, fantaskní Imaginárium i roboty všeho druhu. Až do 5. října si můžete v Dolních Vítkovicích užít zajímavých výstav, divadelních představení a vědeckých show, které zdejší Svět techniky připravil ke svým desátým narozeninám . Nechybí ani úniková hra Cesta za tajemstvím vědy, kreativní dílny, den s roboty i den pro seniory. Během narozeninového týdne budeme mít areál výjimečně otevřeno i v pondělí.
28. září 2024 15:52
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
27. září 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava se znovu otevírá – zve na komentované prohlídky i krmení

Ostravská zoologická zahrada po týdnu opět otevře své brány. V sobotu 21. září 2024 do ní už mohou zavítat návštěvníci. Pro seniory nad 60 let bude v rámci odloženého Dne pro seniory platit vstup zdarma, ostatní lidé svým vstupem podpoří zoo – vstupné je významnou složkou příjmů, které zajišťují provoz a údržbu celého areálu.
20. září 2024 16:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj