Úvod > Aktuality > #světovéČesko a romantika na lávkách přes Bílou Opavu
Příroda

#světovéČesko a romantika na lávkách přes Bílou Opavu

  • Vydáno24. června 2020
Úzké soutěsky dravých horských řek, hluboké strže, skály a vodopády jsou úžasné a dobrodružné, ale většinou k nim nevedou schůdné cesty. Docela jiný případ ale je Bílá Opava v Jeseníkách, kde si vychutnáte podobné zážitky jako v Alpách. #světovéČesko vás tentokrát zve nejenom na svahy Pradědu. Ale také do Medvědí soutěsky ve Štýrsku.

Turistická stezka Bílá Opava patří k nejznámějším turistickým trasám v Jesenících

Bílá opava
Bärenschützklamm Rakousko
Říčka Bílá Opava pramení v nadmořské výšce 1 280 metrů na jižním svahu Pradědu, nejvyšší hory Hrubého Jeseníku, a po necelých patnácti kilometrech u Vrbna pod Pradědem vtéká do Střední Opavy. Na první třetině své cesty zdolává strmé úbočí Pradědu v četných peřejích a kaskádách, dokonce tu objevíte i vodopády. Ten nejvyšší měří téměř osm metrů – a až k němu se podíváte právě díky jedné z nejkrásnějších výletních tras v Jeseníkách.
 

Naučnou stezkou podél Bílé Opavy

Pokud se rozhodnete pro cestu po březích Bílé Opavy z kopce, modře značená stezka začíná u chaty Barborka; samotný pramen Bílé Opavy leží ještě o něco výš ve svahu a nevede k němu vyznačená cesta. Druhá, žlutě značená trasa podél řeky, začíná o kousek níž na úbočí Pradědu u chaty Ovčárna. Obě značky se posléze setkají v kaňonu a společně s bystřinou překonávají 500 metrů převýšení. Nenechte se zmást tím, že místy obě vedou po stejné cestě, zkrátka jen nabízejí možnost podívat se na atraktivní místa z více stran anebo zblízka – třeba na vodopády nebo obří hrnce, mísovité prohlubně o průměru několika decimetrů a hloubce několika centimetrů, vymleté v kamenech vířivým pohybem vody a vodou unášených pevných částic. Znáte je například z krkonošské Mumlavy nebo šumavské Vydry, ale v Jeseníkách jsou zcela ojedinělé. Cestou po chodníčcích a lávkách můžete studovat informační panely popisující okolní přírodu a Bílou Opavu. Čím hlouběji budete sestupovat, tím víc se budete blížit ke Karlově Studánce, známým horským lázním s neopakovatelným koloritem: tam naučná stezka končí.
 

Náročná žlutá nebo jednoduchá modrá?

Žlutě značená cesta vedoucí bezprostředně kolem vodopádů je obtížně přístupná, v některých místech vede po kamenech, lávkách, žebřících a je jištěna řetězy. Při zvýšené opatrnosti se bát nemusíte, jen je potřeba dávat pozor na kořeny a kluzká místa – a ta jsou na březích horské říčky téměř všude. Nejkrásnější úseky Bílé Opavy ale budete mít doslova na dosah ruky. Samozřejmě s kočárkem nebo kolem je nesjízdná.
O náročnosti trasy svědčí i to, že v zimě je trasa po žluté značce uzavřená. Modrá stezka je bezpečná a celoročně přístupná, ale míjí nejkrásnější pasáže údolí i vodopády.

Výhodou je, že kaňonem lze chodit oběma směry, tedy stoupat nahoru i sestupovat dolů –některé podobné trasy v zahraničí jsou pouze jednosměrné. Pokud máte strach a tak docela si na kluzkých strmých svazích nevěříte, vyberte si cestu směrem vzhůru, je to bezpečnější varianta.
 

Co se vyplatí vědět?

Přestože když ráno vyrážíte na výlet a někde dole v údolí je hezký letní den, je potřeba stále myslet na to, že jste v horách. Vždy počítejte s tím, že se může zatáhnout a ochladit, často začne foukat silný vítr nebo pršet.
Pokud vystoupáte k chatě Barborka a bude stále pěkně, vydejte se dál do hor: třeba k Petrovým kamenům, k vysílači na Pradědu anebo k turistické chatě Švýcárna, která leží v nadmořské výšce 1 304 metrů v nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Pradědem a Červenohorským sedlem. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie je mnohem starší; dodnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování.

Proměny kaňonu zdaleka nejsou dávnou geologickou minulostí, koryto řeky se každoročně mění, sesouvají se v něm svahy i velké balvany. Vesměs jde o přirozený vývoj, kterému v přírodní rezervaci není třeba bránit, ani mu napomáhat.
 

Medvědí soutěska a Trojská kráva

Cesta kolem Bílé Opavy připomíná výlet Medvědí soutěskou / Bärenschützklamm. Najdete ji ve Štýrsku, druhé největší spolkové zemi Rakouska asi 40 kilometrů od Grazu nad vesničkou Mixnitz. Medvědí soutěskou protéká říčka Mixnitz, která na několika místech vytváří kaskády úchvatných vodopádů. Stezka se klikatí po stovkách dřevěných lávek, žebříků a můstků, vesměs s vysokým a bezpečným zábradlím. Na cestě navíc najdete řadu odpočívadel: budou se hodit, cesta měří přibližně pět kilometrů, zdolává převýšení přes 700 metrů a na její zdolání budete potřebovat asi tři hodiny.

Na nejvyšším místě soutěsky čeká horská hospůdka Zum Guten Hirten (1 219 m). Odtud můžete sestoupit zpět do údolí (6 km), pokračovat dál do kopce na Hochlantsch (1 720 m), nejvyšší horu Štýrské pahorkatiny s překrásným výhledem do širokého okolí, anebo se přes pastviny a lesy téměř po rovině vydat do Teichalmu. Oblíbené je zejména slatinné jezero Teichalmsee, kde se dá v létě koupat, na děti pak čeká populární atrakce v podobě osm metrů vysoké Trojské krávy, sochy zhotovené z několika tisíců dřevěných destiček.
 
Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Naučná stezka Muzeum Wide Web v Jeseníkách

Naučná stezka Muzeum Wide Web v Jeseníkách

Naučná stezka Muzeum Wide Web spojuje muzea a expozice jednotlivých obcí v okolí Malé Morávky, Karlovy Studánka a Vrbna pod Pradědem.

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna – nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna (1300 m) je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice a právě proto jsou tady nejlepší sněhové podmínky. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Vodopád v Karlově Studánce

Vodopád v Karlově Studánce

V horní části lázeňské obce Karlova studánka se nachází uměle vytvořený vodopád napájený vodou z vykopaného náhonu od Bílé Opavy a sbírající vodu ze svahů a drobných pramenů.

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů

Nejstarší žijící smrk v České republice – pamětník jesenických pralesů

Nejstarší dosud žijící smrk na našem území má kolem 500 let a nachází se v Jeseníkách. Začal růst okolo roku 1520 a "pamatuje" tak Jagellonce na českém trůnu i objevení Ameriky a další historické události. Nejstarší strom horských lesů je potomkem původních zdejších pralesů.

Další aktuality

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava se raduje z malého šimpanze, lze jej spatřit ve venkovním výběhu

Před dvěma týdny se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je 16letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte je pavilon otevřen v omezeném režimu. Přesto mohou mladou matku s mládětem trpěliví návštěvníci přes den zahlédnout ve venkovní expozici.
Moravskoslezský kraj | Příroda