!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Clara Futura: zámecký hotel v Dolních Břežanech a další zámky, proměněné v útulné hotely
#světovéČesko a Clara Futura: zámecký hotel v Dolních Břežanech a další zámky, proměněné v útulné ho
"> "> "> "> "> "> "> ">
Ubytování

#světovéČesko a Clara Futura: zámecký hotel v Dolních Břežanech a další zámky, proměněné v útulné hotely

Vydáno 6. dubna 2021
Zámecký hotel Clara Futura v Dolních Břežanech nemá jen originální styl, ale i zajímavou historii a působivé okolí. Propojením původních dobových prvků s moderním designem i technologiemi vzniklo místo, kde se setkává minulost s přítomností i budoucností. Neplatí to jen pro renesanční budovy a zahrady inspirované keltskou kulturou, ale i pro zajímavosti v okolí: vypravit se můžete třeba na keltské hradiště Závist.
Dva krásné zámecké hotely, zvenčí historické fasády, uvnitř stylové interiéry s moderním vybavením: hotel Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech a německý zámek Schönburg nad středověkým městem Oberwesel v Porýní
Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech
Schönburg Oberwesel v Porýní
Vítejte na zámku 21. století, na zámku, jehož historie se píše již od roku 1332: těmito slovy vítá návštěvníky hotel Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech. Obec na rozhraní Prahy a středních Čech možná znáte jako místo, kde začínají výlety po keltské naučné stezce na keltské hradiště Závist, ale Dolní Břežany jdou s dobou: na území bývalého zemědělského brownfieldu vznikla špičková laserová vědecká pracoviště, mají tu inspirativní keltský park a informační centrum s výstavou, které zve na výlet místním časoprostorem. S trochou fantazie se tak můžete vypravit třeba do 14. století, kdy břežanský statek koupil pražský měšťan Menhart Olbramovic a během několika desítek let tu vybudoval rozložitou tvrz. Právě na jejím místě dnes stojí hotel Chateau Clara Futura, který je však nyní bohužel odvolání uzavřen.
 

Dolní Břežany a zámeček pražských arcibiskupů

Od roku 1590 do své smrti v roce 1606 spravoval břežanské panství Kryštof Želínský ze Sebuzína: právě on vybudoval renesanční zámeček s věží a čtyřmi křídly kolem čtvercového dvora. Od počátku 18. století, kdy panství koupil pražský arcibiskup Ferdinand, hrabě Khünberg, byl zámeček téměř 300 let majetkem pražského arcibiskupství a sloužil jako hospodářské a finanční zázemí arcidiecéze. Poslední zásahy do stavby proběhly v roce 1901, kdy bylo upraveno vnitřní nádvoří a přistavěna lodžie.

Za první republiky na zámku sídlilo italské velvyslanectví, po druhé světové válce byl znárodněn a do rukou pražského arcibiskupství se vrátil až po sametové revoluci. V letech 2015 až 2018 se proměnil v zámecký hotel Chateau Clara Futura s restaurací a lobby barem. Díky zámecké kapli, postavené roku 1890 podle návrhu architekta Rösnera, a půvabným zahradám je oblíbeným místem zejména pro svatební obřady.
 

Historická fasáda a moderní oceněné interiéryPropojení původních dobových prvků s moderní architekturou navrhlo studio SHA – Šafer Hájek architekti, o proměnu interiéru se postarala architektka Bára Škorpilová. Povedl se: obdivovat můžete na míru vyrobená svítidla, lůžka s moderními „nebesy“ i subtilní skleněnou střechu, která zakrývá nádvoří s recepcí, lobby barem a společenským prostorem navazujícím na restauraci. Hotel Chateau Clara Futura uspěl v soutěži Interiér roku 2018, kde zvítězil v kategorii Cena novinářů.

Do jednotlivých pokojů se vstupuje z otevřených ochozů kolem atria hotelu, patra propojuje nový skleněný výtah. První a druhé patro bývalého arcibiskupského zámku nabízí ubytování ve dvaceti osmi dvoulůžkových pokojích různého standardu, je tu i svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami, arcibiskupský apartmán a salónek s původním malovaným stropem. V podkroví najdete dvanáct menších pokojů, nicméně s podobným standardem jako v nižších podlažích.
 

Další zámky, z nichž se staly hotely

Přání bydlet na zámku se vyplní jen málokomu, není ale problém se v některém z nich ubytovat. Podobně jako arcibiskupský zámek v Dolních Břežanech se na hotely proměnila řada zámků. Ve středních Čechách objevíte například zámek Ratměřice či Panství Dlouhá Lhota na Příbramsku, o kousek dál čeká jihočeský zámeček Mitrowicz. Ubytování s kouzlem starých časů a prodchnuté romantikou si užijete také na zámku Berštejn na Českolipsku, na Vysočině pak na zámku Herálec nebo na zámku Hostačov.

Pro nezapomenutelné romantické víkendy můžete využít i další tipy a vybrat si třeba některý ze zámeckých apartmánů v aristokratických sídlech, kde běžně probíhají prohlídky a nabídka ubytování je zajímavým bonusem navíc – ano, i tak neobvyklá místa na portálu Kudy z nudy najdete.
 

Zámek a hotel, kde se hosté cítí jako v pohádce


 
  • Kdo hledá klenuté stropy, zdi vyzdobené zbraněmi a tapiseriemi, postele s nebesy z těžkých vyšívaných látek a okázalou středověkou atmosféru, snadno si vybere z nepřeberné nabídky hradů, hrádků, zámků a zámečků na některém z hotelových vyhledavačů a cestovatelských serverů. Žebříčkům těch nejoblíbenějších pravidelně kraluje německý hrad a zámek Schönburg.
  • Na konci 17. století byl hrad nad Rýnem vypálen a téměř 200 let ležel v troskách, dokud jej na konci 19. století od města Oberwesel nekoupil pan Rhinelander, Američan německého původu. Do jeho obnovy investoval dva miliony zlatých marek. Městská rada získala hrad zpět v roce 1957 a svěřila jej do dlouhodobého pronájmu rodině Hüttlových, která v historickém sídle zřídila hotel a restauraci. O zámek dnes pečuje již třetí generace.
  • Zámecký hotel, kde jsou hosté vítáni jako staří rodinní přátelé, nabízí 27 pohodlných pokojů a apartmá. Každý pokoj je individuálně a láskyplně vyzdobený spoustou historických předmětů, mnohé mají balkon nebo terasu s úžasným výhledem na řeku Rýn.
  • Stará legenda vypráví, že na zámku Schönburg žilo sedm velmi hezkých sester, které se ovšem nechtěly vdávat. Odmítaní nápadníci jednoho dne vymysleli, že s nimi o manželství budou losovat, a protože se sestrám chtěli pomstít, navlékli to tak, aby vyhráli ti nejošklivější. Na svatby ale nikdy nedošlo: zlomyslné nápadníky prý odplavila říčka Elfenley a v nejbližším ohybu Rýna se proměnili v sedm skal. Kameny byly později považovány za symboly kamenných srdcí prudérních panen.
21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

V roce končícím číslicí 21 vám symbolicky nabízíme přehlídku jednadvaceti zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy jednadvacet příběhů o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Hotel Chateau Clara Futura - zámek v Dolních Břežanech

Hotel Chateau Clara Futura - zámek v Dolních Břežanech

Zámek, který patří pražskému arcibiskupství je nově zrekonstruuvaný na hotel. Zámecký komplex je dokonalou kombinací historie a moderny. Technologiemi nabitý, světlý a přátelský prostor nabízí dostatečnou kapacitu pro zcela nerušený souběh více různých typů akcí najednou.

Panenské Břežany

Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Horní zámek v Panenských Břežanech je místem, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple svaté Anny stojící v jeho blízkosti.

Atentát na Heydricha - nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha - nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 spáchali členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Ubytování na zámcích - luxus a zážitky za skvělou cenu

Ubytování na zámcích - luxus a zážitky za skvělou cenu

Možná máte to štěstí a nějaký hrad či zámek vám říká pane, ale možná patříte k těm, kteří si královské bydlení chtějí alespoň jednou v životě vyzkoušet. V Česku objevíte celou řadu elegantních sídel, která hostům nabízejí ubytování plné romantiky a historie. Někde na vás čekají zámecké hotely, jinde jen pár stylových apartmánů. Které si vyberete pro svůj příští pobyt?

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Oblastní muzeum Praha-východ

Oblastní muzeum Praha-východ

Muzeum najdete v centru města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. K jeho založení došlo v červnu roku 1911 v domě Na sklípku z iniciativy Karla Zdráhala, ředitele obecných škol v Brandýse nad Labem. Jedná se tedy o kulturní instituci s více než stoletou tradicí.