ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyBedřich Gerstel – prvorepubliková koupelna v Panenských Břežanech
Bedřich Gerstel
Zážitky

Bedřich Gerstel – prvorepubliková koupelna v Panenských Břežanech

Každou první středu v měsíci, máte možnost navštívit unikátní koupelnu ze začátku 20. století, která prošla velmi zdařilou rekonstrukcí. Seznámíte se zde mimo jiné s dobovými doplňky, které byly součástí jejího vybavení. Koupelna se nachází v 1. patře horního zámku v Panenských Břežanech.
Bedřich Gerstel (16.4.1896-13.10.1967) a horní zámek v Panenských Břežanech

Dnes je již fenomén „Gerstel“ v českém prostředí takřka zapomenut. Přiblížíme Vám příběh jeho rodiny
„Gerstel“ – symbol zámožnosti a nábytkářské kvality. Chceme-li mluvit o Friedrichovi/Bedřichovi, a nakonec v USA Fredericku Gerstelovi, je důležité zmínit jeho původ. Gerstelovi byli starou pražskou rodinou, jež odvozovala svůj rodokmen od známého učence a kabalisty rabbi Löwa. Rodinná firma Gerstelových, která začínala jako vetešnictví, se postupně přes opravy a čalounění nábytku staršího, posunula k výrobě nového.

Friedrich Gerstel se narodil 16. dubna 1896 jako druhé dítě rodičů Nelly a Emila Gerstelových. O jeho dětství a vzdělání víme velmi málo. Jedno je ale jisté: k převzetí nábytkářské firmy se připravoval od chlapeckých let. Po smrti otce Emila, který byl již velmi činný jako třetí generace v nábytkářské branži, převzal jako třiadvacetiletý firmu se dvěma továrními provozy. Nábytek stále vyráběl pod značkou Emil Gerstel V březnu 1921 se Bedřich Gerstel oženil s Martou Marií Hlaváčovou (*1904) ženou židovského původu. Ta se nechala po vzoru svého manžela dne 21. února 1921 pokřtít. Podle rodinné legendy ji šťastný novomanžel daroval svatebním darem horní zámek v Panenských Břežanech, který odkoupil od přítele svých rodičů, barona Ferdinanda Bloch-Bauera. V roce 1925 se jim narodil syn Hugo-Felix a o pět let později synové John a Štěpán. Pro ně nechal na hraní postavit jejich otec (z výchovných důvodů za jejich účasti) domeček v parku horního zámku. Břežanský zámek využíval jako předváděcí prostor pro prezentaci výrobků své firmy. Přes poválečnou krizi po roce 1919 se firma rozrůstala. Zlom nastal v roce 1926, kdy Bedřich dostavěl velkou moderní tovární budovu v Libni. Tovární výroba byla funkčně spojována s vysokým podílem řemeslné práce.

Vyráběl se zde nábytek na míru podle předloh významných architektů. Chloubou klientely byla majetná klientela zahraniční. V jeho adresáři byl na prvním místě perský šáh Muhammad Rezá Pahlaví. Z domácích architektonických skvostů, které zařizovala, známe například: vilu bankéře a průmyslníka Otto Peschka v Bubenči (dnes rezidence velvyslanců USA), vilu spolumajitele stavební firmy Františka Müllera na Ořechovce, šlo o vybavení obytné haly, jídelny a dámského salónu, reprezentační místnosti firmy Walter v Jinonicích, dvojvilu vrchního ředitele a vrchního sládka Měšťanského pivovaru v Plzni
V letech 1927-1939 firma zaměstnávala vlastního architekta, kterým byl Arthur Blitz

Gerstel zařizoval interiéry jak na evropských královských dvorech, tak i českým prezidentům, T.G.Masarykovi a E.Benešovi a na československých zastupitelstvích v zahraničí. Gerstelův nábytek byl také součástí meziválečné výbavy mnoha bohatších československých domácností. Na přelomu let 1937 a 1938 se Gerstel rozhodl kvůli dění v Německu přestěhovat do USA. V roce 1938 žádala rodina o cestovní pasy. Jako důvod uvedla obchodní záležitosti a návštěvu sestry Susanne, která žila již od druhé poloviny 30. let v New Yorku. Sestra Susanne se svým manželem se zaručili za rodinu při získávání vystěhovaleckých víz. Na Susannino konto také putovaly peníze z firmy. Gerstelovi poslali své děti do švýcarského Lausanne. Teprve pět dní po okupaci pouze s příručním zavazadlem odjíždějí i manželé. Bedřich zplnomocnil advokáta Eugena Ledena ke správě veškerého majetku s plnými vlastnickými právy. Možná se jednalo o jistou formu výkupného. Do roku 1940 bylo tímto způsobem bohatým židům umožňováno se vykoupit a odjet do zahraničí. Díky Fridrichově či Bedřichově prozíravosti přežili válku ve zdraví, a nestali se tak dalšími oběťmi holocaustu. V New Yorku se Fridrich, či Bedřich Gerstel, znovu spojil s nábytkářstvím, kdy dostává místo manažera pobočky firmy Thonet. V USA používal jméno Frederick Gerstel.

K 11. dubnu 1940 byl majetek rodiny konfiskován ve prospěch Německé říše. Eugen Leden je o rok později jmenován treuhandlerem továrny (právnická osoba, která je ze smlouvy o svěřenectví nebo ze zákona povinna hlídat zájmy jiné právnické osoby). Z jeho zprávy určené pro gestapo vyplývá, že cena firmy v roce 1939 činila 4 898 629 K. Cena nezahrnovala postavení firmy na trhu a její „dobrou pověst“. Do 30. září. 1940 byla firma likvidována. Majetek byl převeden do koncernu Deutsche Meisterwestatten G.m.b.H. Výroba nábytku byla ukončena. Dne 25. března 1945 byla továrna poškozena bombardováním, při kterém byl zničen i archiv firmy. Dne 5. června 1945 firma přešla do národní správy Správcem se stal ředitel podniku Spojené Uměleckoprůmyslové závody v Brně, n.p. V. Mareček. Po nezbytných opravách se firma jako Emil Gerstel, dříve Deutsche Meisterwerstatten G.m.b.H. vrátila k výrobě nábytku. Dne 27. června 1948 byla znárodněna. Zbytkový majetek byl odevzdán do vlastnictví Spojeným Uměleckoprůmyslovým závodům.

Provozovatel

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Hlavní 11
250 70 Panenské Břežany
Tel.:
+420 730 561 206
Tel.:
+420 730 561 207
Email:
pamatnik.brezany@...
Email:
lenka.novotna@omp...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.muzeu...
WWW:
https://panenske-...
GPS:
50,212932 14,437311
 
 

Cena

Cena: 20 Kč

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Máslovické dýňování 2024

Obec Máslovice všechny srdečně zve ke strávení příjemného odpoledne v rámci Máslovického dýňování. Čeká na vás nejen zdobení a vyřezávání dýní, strašidýlek a skřítků, ale také pohádkový les a strašidelný dům. A pro labužníky nebudou chybět originální dýňové pochoutky.
Máslovice, Středočeský kraj

Posvícenské vinobraní v Máslovicích

V sobotu 7. září se v Máslovicích nedaleko Prahy koná již tradiční slavnost – Posvícenské vinobraní. Nabídku vynikajících vín, medoviny a burčáku doplní aktivity jako je soutěž jedlíků posvícenských koláčů.
Máslovice, Středočeský kraj

Výstava Václava Beneše Třebízského

V Kulturním centru Rychta v Klecanech můžete od 20. 6. do 15. 9. 2024 navštívit výstavu o životě a díle Klecanského spisovatele a kaplana Václava Beneše Třebízského.
Klecany, Středočeský kraj

Klecanské serenády

Klecanské serenády aneb koncerty komorní hudby v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Dýňování

Město Klecany zve na nám. Třebízského na "Dýňování".
Klecany, Středočeský kraj

Rodinný workshop sushi

Máme omezený počet míst a na výběr jak dopolední tak odpolední kurz, doba trvání je 60 – 70 minut.
Klecany, Středočeský kraj

Klecanské serenády

Klecanské serenády aneb koncerty komorní hudby v Klecanech.
Klecany, Středočeský kraj

Taková (ne)normální rodinka!

Bláznivá komedie z domácího prostředí.
Klecany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Horní zámek v Panenských Břežanech je místem, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple svaté Anny stojící v jeho blízkosti.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Virtuální realita v památníku Panenské Břežany – cesta časem do roku 1942

Psal se 27. květen roku 1942. Všichni víme, že toto datum je velmi významné v dějinách našeho národa. Díky unikátní technologii se u nás stanete svědky útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, a to prostřednictvím brýlí s virtuální realitou.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Útok na Reinharda Heydricha – virtuální realita v Panenských Břežanech

Jedinečná možnost cestovat časem o celých 80 let zpět a o pouhých 10 kilometrů jižněji – do ulice V Holešovičkách dne 27. května 1942.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Kukuřičné bludiště Klíčany – Praha

Přijeďte navštívit rodinu Kukuřičáku žijící v bludišti, které je větší než fotbalové hřiště! Těšit se tu můžete i na zábavný program pro děti a dospělé!
Klíčany, Středočeský kraj

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník a rodný dům našeho významného spisovatele stojí ve vesničce Dolínek sousedící s Odolenou Vodou. Narodil se zde 5. dubna 1835 narodil a prožil tu první čtyři roky svého života.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Kurzy herectví Fenix Radio

Máte talent? Užijte si opravdové herectví a naučte se víc!
Vodochody, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Točená zmrzlina Klíčany – Hospůdka U Úřadu

Zveme vás na točenou zmrzlinu do Klíčan. Kromě výborné zmrzliny nabízíme příjemné posezení v zahrádce s dětským hřištěm.
Klíčany, Středočeský kraj

Yard Resort

Yard Resort se nachází v Předboji nedaleko Prahy.
Předboj, Středočeský kraj

Bistro Statek Líbeznice

Nabízíme moderní českou kuchyni inspirovanou Francií a Itálií, která je vytvářena pouze z čerstvých surovin a je k dispozici po celý den. Naší specialitou jsou skvělé brunche, které si můžete objednat každý den do 14:00.
Líbeznice, Středočeský kraj

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj

Borůvková plantáž Zdiby u Prahy

Nedaleko Prahy v obci Zdiby se nachází Borůvková plantáž.
Zdiby, Středočeský kraj

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.
Úžice, Středočeský kraj