Úvod > Aktuality > Výstava plakátů Alfonse Muchy je nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky!
Krome zážitku z unikátní výstavy si mužete odnést domu i exkluzivní reprodukce umelcových plakátu
"> Krome zážitku z unikátní výstavy si mužete odnést domu i exkluzivní reprodukce umelcových plakátu "> Výstava Muchových plakátu ocekává již zítra 100 000. návštevníka "> Ivan Lendl zacal svou sbírku kompletovat po setkání s Muchovým synem Jirím
Kultura

Výstava plakátů Alfonse Muchy je nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky!

  • Vydáno17. června 2013
Výstava díla Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla v Obecním domě se stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky. V úterý 18. června 2013 krátce po 10. hodině, kdy bude výstava otevřena, očekávají organizátoři již 100 000. návštěvníka!
Alfons MuchaZájem o výstavu Muchových plakátů je stále neutuchající. Zítra, v úterý 18. června, se očekává příchod jubilejního 100.000 návštěvníka. Při této příležitosti zároveň předají organizátoři výstavy šek na částku 100 000 Kč na likvidaci povodňových škod.

Prostory Obecního domu v Praze se proměnily v centrum vrcholu české secese. Unikátní expozice Alfonse Muchy představuje dosud nejkomplexnější přehled jeho tvorby, zahrnující autorovo české, francouzské i americké období. Expozice, kterou tvoří více než 150 artefaktů (včetně plakátů, dekorativních panó, předmětů denní spotřeby, kalendářů a pohledů), je jedinečná především díky své rozsáhlosti. Vystavené exponáty nabízí pohled na všechna tři umělcova období práce pro tisk – pařížské, americké i české. Najdou se mezi nimi i exponáty, které vznikaly v době, kdy již tvořil pouze na přání svých přátel nebo pro charitativní účely.

Ivan Lendl začal svou sbírku kompletovat po setkání s Muchovým synem Jiřím, s nímž ho seznámil tehdejší trenér československého týmu pro Davis Cup Jan Kukal. Důležitý mezník pro něj představovala spolupráce s kurátorem Jackem Rennertem ze Spojených států, předním znalcem v oblasti plakátového umění. Design výstavy je výsledkem práce architektů renomovaného studia Olgoj Chorchoj. Koncipovali jej tak, aby propojili minulost se současností. Zaměřili se na potlačení původních secesních dekorací Obecního domu, aby svou rozmanitostí nerušily návštěvníky při vnímání expozice.

Výstava je až do 30. července otevřena každý den v týdnu
, od pondělí do neděle od 10 do 19 hodin. Abyste nemuseli stát dlouhou frontu u pokladny Obecního domu, můžete pohodlného nákupu vstupenek prostřednictvím předprodejní sítě Ticketpro.

Muchovy plakátyVelký zájem vzbuzuje nejen samotná expozice, ale i široká škála artefaktů, které si návštěvníci mohou odnést na památku. Mezi hodnotnými předměty nechybí unikátní světová publikace s díly Alfonse Muchy, více než 130 typů plakátů v originální velikosti, šátků a šál. Třináct typů plakátů je předtištěných, ostatní se zájemcům vytisknou na počkání. Upomínkové předměty lze pořídit přímo v prostorách Obecního domu nebo přes e-shop. Pro Muchovy obdivovatele je připravena kniha mapující celou vystavenou expozici, kterou sestavil kurátor výstavy Karel Srp. Přináší téměř kompletní malířovu tvorbu v této oblasti a navíc je rozšířena o reprodukce přípravných studií a kreseb, nacházejících se dnes v nejrůznějších mezinárodních sbírkách od Japonska přes Francii, Itálii až po USA.

Výstavu obohatí i doprovodné programy. Dospělí návštěvníci mohou využít komentované prohlídky. Organizátoři připravují také soukromé prohlídky s doprovodem kurátora Karla Srpa či jiného renomovaného kunsthistorika. Děti poznají dílo Alfonse Muchy zábavnou formou prostřednictvím aktivizačních kvízů a omalovánek.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.