Úvod > Aktuality > Středověká tvrz Orlice vás přivítá i v zimním období
Stredoveká tvrz Orlice vás privítá i v zimním období
"> Stredoveká tvrz Orlice vás privítá i v zimním období "> První prohlídkový okruh vám nabídne unikátní pohled do podzemí soucasné tvrze "> Mimo zajímavých prohlídek areál nabídne také restauraci, stredovekou krcmu a ubytování

Středověká tvrz Orlice vás přivítá i v zimním období

Vydáno 20. prosince 2019 Památky
Areál středověké tvrze Orlice na okraji města Letohradu nabízí i v zimních měsících prohlídky expozice. Originální interiéry, původní figurální malby na stěnách, gotické sklepení z 13. století, středověké zbraně, platidla, cínové nádobí, palné zbraně z 18. a 19. století a dobová kuchyň vás určitě příjemně překvapí. Děti budou určitě nadšené z expozice kouzelný les. Čtvrtá trasa obsahuje Archeologické nálezy při stavebních pracech na Tvrzi Orlice a další zajímavé exponáty.
Tvrz OrliceAreál tvrze Orlice se nachází na okraji města Letohradu uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Na prohlídce uvidíte funkční historickou knihtiskařskou dílnu, unikátní nástěnné malby nebo expozici vycpaných zvířat.

Návštěvník tvrze si může vybrat hned ze čtyř okruhů, nebo je spojit do jedné prohlídky. Obě hlavní trasy jsou plnohodnotné a co do obsahu stejně zajímavé, každá však jinými atraktivitami.
 

Historické zbraně, sklo, zvířena ČR i archeologické nálezy

BrněníPrvní trasa A - historické místnosti a sklepení se sbírkami zbraní, loveckých trofejí, cínového nádobí a historickou kuchyní. Pod skleněnými podlahami jsou vidět hradby a zdi původní tvrze. Návštěvníci uvidí i prostory, které byly 400 let zazděné a byly objeveny při rekonstrukci. Druhá trasa B vás překvapí krásnými prostory druhého a třetího nadzemního patra tvrze. Užasnete nad krásou výrobků z již neexistujících orlických skláren. Uvidíte originální figurální sgrafita z 16. století a historickou knihtiskařskou dílnu. Třetí je trasa C "Kouzelný les - fauna České republiky". Čtvrtá trasa D obsahuje Archeologické nálezy při stavebních pracech na Tvrzi Orlice a další zajímavé exponáty.

Doba prohlídky každé hlavní trasy je přibližně 50 minut a bude záležet jen na návštěvníkovi, jestli si prohlídku těchto tras spojí s malou přestávkou do jedné. Mimo zajímavých prohlídek areál nabízí také restauraci, středověkou krčmu a ubytování. Otevřeno zde bývá o víkendech od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná hodinu před zavřením. Ve dnech 24. - 26. a 31. 12. 2019 je zavřeno.
Tvrz Orlice - areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice - areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.