Úvod > Aktuality > Školáci mohou nahlédnout pod roušku tajemství modrotisku
Školáci mohou nahlédnout pod roušku tajemství modrotisku
">
Zážitky

Školáci mohou nahlédnout pod roušku tajemství modrotisku

  • Vydáno15. března 2017
Na netradiční výuku ve Valašském muzeu v přírodě se těší nedočkaví školáci. V rámci programu „Barvíř modrotisku“, který probíhá od úterý 14. do čtvrtku 16. března, se zde seznámí s historií techniky modrotisku i se samotnou prací barvíře. Valašské muzeum připravuje celkem 11 specifických výchovně-vzdělávacích pořadů.
V první části děti uvidí videofilm a nahlédnou do staré barvířské dílny, která je součástí stálé expozice Městečko pod Radhoštěm. V druhé části si prakticky vyzkouší výrobu modrotisku – tisk rezerváží na plátno, které bude po hotové dílo zasláno zpět malým autorům.

Valašské muzeum v přírodě připravuje v letošním roce 11 specifických výchovně-vzdělávacích pořadů. Jak důležité byly základy fyziky pro pracovní a společenský život Valachů a jak fungovaly jednoduché stroje, se děti dozvědí v programu „Uměli Valaši fyziku?“ Vyzkoušet si psaní na břidlicové tabulky či krasopis husím brkem a přitom prožít výuku ve staré škole budou moci školáci v rámci „Obecné školy.“  Pro nejmenší jsme v letošním roce připravili putování „Za zvířátky na dědinu“ zakončené tvořivými aktivitami. Seznámením se zemědělskými plodinami se budeme věnovat v pořadu „Co vařily naše babičky“. Nezapomněli jsme ani na letní a podzimní prázdniny, kdy na děti čeká příměstský tábor a tvořivé dílny.

Výchovně vzdělávací pořady jsou určeny pro předem objednané skupiny a budou realizovány v čase od 8.00 do 14.00, s výjimkou vánočního programu. Kompletní nabídku programů, bližší odkazy na rezervaci a fotogalerii naleznete na webu muzea. Registrace objednávek na nejnavštěvovanější pořad Vánoce na dědině bude probíhat od 28. 4. 2017.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny a malebné stavby na Pustevnách. Muzeum je v těchto dnech otevřeno denně, kromě pondělí, od 10.00 do 16.00 a návštěvníci si prohlédnou areál Dřevěného městečka (včetně interiérů) a exteriéry areálů Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V ceně vstupného do jednotlivých areálů je zároveň zdarma vstupné do stálých expozic ve vstupní budově Sušáku.
 
Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.