Úvod > Aktuality > Školáci mohou nahlédnout pod roušku tajemství modrotisku
Zážitky

Školáci mohou nahlédnout pod roušku tajemství modrotisku

  • Vydáno15. března 2017
Na netradiční výuku ve Valašském muzeu v přírodě se těší nedočkaví školáci. V rámci programu „Barvíř modrotisku“, který probíhá od úterý 14. do čtvrtku 16. března, se zde seznámí s historií techniky modrotisku i se samotnou prací barvíře. Valašské muzeum připravuje celkem 11 specifických výchovně-vzdělávacích pořadů.
V první části děti uvidí videofilm a nahlédnou do staré barvířské dílny, která je součástí stálé expozice Městečko pod Radhoštěm. V druhé části si prakticky vyzkouší výrobu modrotisku – tisk rezerváží na plátno, které bude po hotové dílo zasláno zpět malým autorům.

Valašské muzeum v přírodě připravuje v letošním roce 11 specifických výchovně-vzdělávacích pořadů. Jak důležité byly základy fyziky pro pracovní a společenský život Valachů a jak fungovaly jednoduché stroje, se děti dozvědí v programu „Uměli Valaši fyziku?“ Vyzkoušet si psaní na břidlicové tabulky či krasopis husím brkem a přitom prožít výuku ve staré škole budou moci školáci v rámci „Obecné školy.“  Pro nejmenší jsme v letošním roce připravili putování „Za zvířátky na dědinu“ zakončené tvořivými aktivitami. Seznámením se zemědělskými plodinami se budeme věnovat v pořadu „Co vařily naše babičky“. Nezapomněli jsme ani na letní a podzimní prázdniny, kdy na děti čeká příměstský tábor a tvořivé dílny.

Výchovně vzdělávací pořady jsou určeny pro předem objednané skupiny a budou realizovány v čase od 8.00 do 14.00, s výjimkou vánočního programu. Kompletní nabídku programů, bližší odkazy na rezervaci a fotogalerii naleznete na webu muzea. Registrace objednávek na nejnavštěvovanější pořad Vánoce na dědině bude probíhat od 28. 4. 2017.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny a malebné stavby na Pustevnách. Muzeum je v těchto dnech otevřeno denně, kromě pondělí, od 10.00 do 16.00 a návštěvníci si prohlédnou areál Dřevěného městečka (včetně interiérů) a exteriéry areálů Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V ceně vstupného do jednotlivých areálů je zároveň zdarma vstupné do stálých expozic ve vstupní budově Sušáku.
 
Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness