Úvod > Aktuality > Rudolf Jelínek letos slaví 120 let svého vzniku speciální slivovicí
Vizovická likérka Rudolf Jelínek zacala stácet speciální sérii slivovice
"> Vizovická likérka Rudolf Jelínek zacala stácet speciální sérii slivovice "> Rudolf Jelínek letos slaví 120 let svého vzniku speciální slivovicí "> Spolecnost Rudolf Jelínek byla založena v roce 1894
Zážitky

Rudolf Jelínek letos slaví 120 let svého vzniku speciální slivovicí

  • Vydáno19. listopadu 2014
Vizovická likérka Rudolf Jelínek začala stáčet speciální sérii slivovice, která byla vyrobena u příležitosti 120 let existence firmy. Jedná se o destilát, který zrál v dubových sudech celých dvacet let. Tak starou slivovici, která svou chutí připomíná spíše koňak, dosud likérka ještě nestáčela.
Jelínek podniková prodejnaSlivovice zlaté barvy vznikla kombinací několika odrůd a postupně vyzrála na 44,5 procenta alkoholu. Sudy byly uloženy v určitém prostředí, střídaly se pravidelně teploty a na proces dohlíželi odborníci. Nápoj má blíž ke koňaku, je ještě dřevitější než standardní zlaté slivovice. V likérce již bylo naplněno prvních sto lahví unikátní série s názvem Family Reserve. Likérka nechala také vyrobit speciálně lahve pro tuto příležitost. Stojí na dřevěném podstavci a jsou uložené v dárkové kazetě. Série bude obsahovat jen asi tisíc lahví o obsahu 0,7 litru. Prodávat se bude ve výběrových obchodech, její cena se bude pohybovat mezi 3000 až 5000 korunami.

sudy slivoviceSpolečnost Rudolf Jelínek byla založena v roce 1894 a na stejném místě provozuje svoji činnost do dnešních dnů. Hlavním produktem společnosti jsou ovocné destiláty a jejich různé varianty. Pro milovníky a obdivovatele slivovice je zde k dispozici exkurzní a návštěvnické centrum Distillery Land. Exkurzní trasa zahrnuje návštěvnické centrum s podnikovou prodejnou, kinosál, pěstitelskou pálenici, provoz egalizace s obřími dřevěnými sudy (zrání destilátů), stáčírnu (plnění láhví) a degustační místnost. K dispozici jsou i odborné varianty s prohlídkou rektifikace (zušlechťování destilátů) a pálenice pro první destilaci včetně fermentace (kvašení). Součástí prohlídek je ochutnávka výrobků.

Kromě samotných ukázek pálení slivovice tu je také malé muzeum. Mezi historickými plakáty o tom, jak zdravá slivovice je, tu najdete třeba speciální šuplátka, ve kterých se skrývá všech 16 ingrediencí Luhačovické bylinné. Ta vznikala jako lokální odpověď na Becherovku a podle zadání měly být všechny ingredienci místní. Díky tomu tady voní andělika, lékořice a máta, ale taky pomerančová kůra.
Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.

Další aktuality