Úvod > Aktuality > Rožnovský skanzen představí jaro na dědině

Rožnovský skanzen představí jaro na dědině

Vydáno 16. května 2019 Kultura
Bohatý program s ukázkou jarních prací – to nabízí v sobotu 18. května 2019 májová procházka areálem Valašské dědiny muzea. Návštěvníci se mohou těšit na hospodyně a hospodáře v jednotlivých vybraných objektech muzea. Při povídání si jim mohou dívat pod ruce a přesvědčit se tak, co všechno bylo v minulosti nutné na jaře v domácnosti či v hospodářství dělat. Dříve se jednalo o běžné činnosti, v současné době se povětšinou již vytratily.

Jaro na dědiněKrásný májový čas si můžete ještě zpříjemnit procházkou do Valašské dědiny v Rožnově pod Radhoštěm, kde se bude v sobotu 18. 5. 2019 odehrávat  oblíbený program Jaro na dědině.

Hned na začátku trasy můžete v Kolibě z Černé hory pozorovat baču při výrobě prvního ovčího sýra. O kousek dál, v pasekářské chalupě z Velkých Karlovic ochutnáte něco z tradiční kuchyně, například pohanková jídla. Jak se pohanka ještě nedávno zpracovávala pro kuchyňskou potřebu, uvidíte o kousek dál, v pohankovém mlýně u objektu ze Študlova a hned naproti bude i k vyzkoušení tradiční výroba provazů. Na stánisku z Rákošového ovce Valašky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu.  

Bělení prádlaMůžete si také sami vyzkoušet odstřeďovat mléko, následně stlouci a ochutnat voňavé máslo, ale také starý sýr a šrotové pagáče, či si dát na zdraví kalíšek syrovátky. Hospodyně budou pilně šít, plést, tkát na tkalcovském stavu, pracovat na zahrádce a jestli se podaří, sluníčko jistě pomůže při bělení prádla na louce. Cestou potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, výrobce užitečných věcí ze dřeva a také se můžete přiučit, jak se správně nakuje kosa a poseká tráva, či jaká prospěšná bylinka roste v našem okolí. Své produkty a rady vám nabídnou včelaři z Českého svazu včelařů, výrobce přírodních mýdel Kačena, chovatelé koz z místní farmy Zerlina a další.

Muzejní noc ve Skanzenu Rožnov pod RadhoštěmZákladem „života na dědině“ bylo vždy zemědělství a tak i na muzejních políčkách budou pracovat hospodáři s nepostradatelnými pomocníky, párem muzejních koní plemene Slezský norik. Kdo přijde včas, v kovárně uvidí dopoledne jejich okutí.

V 11.00 a ve 14.00 proběhne nad vahadlovou studnou vystoupení folklorního spolku Jasénka.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.