Úvod > Aktuality > Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi
Příroda

Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi

  • Vydáno10. října 2022
Největší zpřístupněné jeskyně České republiky připravily pro své návštěvníky zážitkový okruh, který prochází dnem Nagelovy propasti. Dobrodruzi, kteří se na netradiční okruh vydají musí však počítat s tím, že některá místa na trase jsou přístupná pouze "po čtyřech" nebo plazením. Vstup na trasu probíhá celoročně, avšak je třeba se předem objednat.
po stopách NagelaSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice a návštěvníkům nabízí ojedinělou možnost "prolézt" si jeskyně netradiční formou do míst, která dosud nebyla přístupná. Při exkurzi do spodního patra účastníky prohlídky nečekají upravené chodníčky, ale i plazení úzkými otvory. Zážitkový okruh Po stopách Nagela, který navazuje na běžně přístupněné části, přivede zájemce Stupňovitou propastí do spodních pater jeskyně po upravené trase a schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře. Dále vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů.

sloupsko-šošůvské jeskyněPři návratu odbočíte ještě k Wankelovu jezírku a vystoupíte opět Stupňovitou propastí. Na trase vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebři, v některých místech je postup možný jen plazením. Všichni návštěvníci musí být vybavení jako skuteční speleologové – jeskyňáři vám zapůjčí helmu a svítilnu, je však třeba si vzít pevné boty a oblečení, které si můžete ušpinit od bláta. Trasa je poměrně fyzicky náročná a nesmí na ni děti mladší deseti let. Zájemci o prohlídku si ji musí nejprve rezervovat na pokladně jeskyní (tel.: 516 435 335 nebo 730 575 973) - denně se na dno Sloupsko-šošůvských jeskyní dostanou dvě skupinky po deseti lidech. Tříhodinový výlet vás vyjde na 900 Kč, v pokladně je možné zakoupit jednorázový overal.

Kdo preferuje kratší a méně dobrodružný výlet jeskyněmi, může přijít na běžnou prohlídku jeskyní, v říjnu se jde od 9, 10, 11, 12, 13 hodin (dlouhá+krátká), ve 14 hodin pouze krátká trasa. V listopadu jsou vstupy v 10, 12 a 13 hodin a od prosince do března je možné přijít na zimní prohlídkovou trasu v 10:00, 12:00 a 13:00 hodin. Otevřeno je vždy od úterý do neděle.
Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda