Úvod > Aktuality > Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi
Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi
"> "> "> ">

Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi

Vydáno 1. listopadu 2019 Příroda
Největší zpřístupněné jeskyně České republiky připravily pro své návštěvníky zážitkový okruh, který prochází dnem Nagelovy propasti. Dobrodruzi, kteří se na netradiční okruh vydají musí však počítat s tím, že některá místa na trase jsou přístupná pouze "po čtyřech" nebo plazením. Vstup na trasu probíhá celoročně, avšak je třeba se předem objednat.
po stopách NagelaSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice a návštěvníkům nabízí ojedinělou možnost "prolézt" si jeskyně netradiční formou do míst, která dosud nebyla přístupná. Při exkurzi do spodního patra účastníky prohlídky nečekají upravené chodníčky, ale i plazení úzkými otvory. Zážitkový okruh Po stopách Nagela, který navazuje na běžně přístupněné části, přivede zájemce Stupňovitou propastí do spodních pater jeskyně po upravené trase a schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře. Dále vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů.

sloupsko šošůvské jeskyněPři návratu odbočíte ještě k Wankelovu jezírku a vystoupíte opět Stupňovitou propastí. Na trase vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebři, v některých místech je postup možný jen plazením. Všichni návštěvníci musí být vybavení jako skuteční speleologové - jeskyňáři vám zapůjčí helmu a svítilnu, je však třeba si vzít pevné boty a oblečení, které si můžete ušpinit od bláta. Trasa je poměrně fyzicky náročná a nesmí na ni děti mladší deseti let.

Zájemci o prohlídku si ji musí nejprve rezervovat na pokladně jeskyní (tel.: 516 435 335) - denně se na dno Sloupsko-šošůvských jeskyní dostanou dvě skupinky po deseti lidech. Tříhodinový výlet vás vyjde na 500 Kč, v pokladně je možné zakoupit jednorázový overal (cca 100 Kč). Kdo preferuje kratší a méně dobrodružný výlet jeskyněmi, může přijít na zimní prohlídkovou trasu od úterý do neděle v 10:00, 12:00 a 13:00 hodin.
Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Další aktuality

8.7.
2020
10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

Jižní Morava | Gurmánská turistika
7.7.
2020
Za vínem ideálně do Podyjí

Za vínem ideálně do Podyjí

Jižní Morava | Gurmánská turistika