Úvod > Aktuality > Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi
Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi
"> "> Zdroj foto: FB Sloupsko-šošůvských jeskyně "> "> "> "> ">
Příroda

Proplazte se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi

  • Vydáno6. října 2021
Největší zpřístupněné jeskyně České republiky připravily pro své návštěvníky zážitkový okruh, který prochází dnem Nagelovy propasti. Dobrodruzi, kteří se na netradiční okruh vydají musí však počítat s tím, že některá místa na trase jsou přístupná pouze "po čtyřech" nebo plazením. Vstup na trasu probíhá celoročně, avšak je třeba se předem objednat.
po stopách NagelaSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice a návštěvníkům nabízí ojedinělou možnost "prolézt" si jeskyně netradiční formou do míst, která dosud nebyla přístupná. Při exkurzi do spodního patra účastníky prohlídky nečekají upravené chodníčky, ale i plazení úzkými otvory. Zážitkový okruh Po stopách Nagela, který navazuje na běžně přístupněné části, přivede zájemce Stupňovitou propastí do spodních pater jeskyně po upravené trase a schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře. Dále vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů.

sloupsko-šošůvské jeskyněPři návratu odbočíte ještě k Wankelovu jezírku a vystoupíte opět Stupňovitou propastí. Na trase vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebři, v některých místech je postup možný jen plazením. Všichni návštěvníci musí být vybavení jako skuteční speleologové – jeskyňáři vám zapůjčí helmu a svítilnu, je však třeba si vzít pevné boty a oblečení, které si můžete ušpinit od bláta. Trasa je poměrně fyzicky náročná a nesmí na ni děti mladší deseti let. Zájemci o prohlídku si ji musí nejprve rezervovat na pokladně jeskyní (tel.: 516 435 335 nebo 730 575 973) - denně se na dno Sloupsko-šošůvských jeskyní dostanou dvě skupinky po deseti lidech. Tříhodinový výlet vás vyjde na 700 Kč, v pokladně je možné zakoupit jednorázový overal (cca 140 Kč).

Kdo preferuje kratší a méně dobrodružný výlet jeskyněmi, může přijít na běžnou prohlídku jeskyní, v říjnu se jde od 9, 10, 11, 12, 13 hodin (dlouhá+krátká), ve 14 hodin pouze krátká trasa. V listopadu jsou vstupy v 10, 12 a 13 hodin a od prosince do března je možné přijít na zimní prohlídkovou trasu v 10:00, 12:00 a 13:00 hodin. Otevřeno je vždy od úterý do neděle.
Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura