!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Přesně před 50 lety byly zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně
Přesně před 50 lety byly zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně
"> ">
Příroda

Přesně před 50 lety byly zpřístupněny Bozkovské dolomitové jeskyně

Vydáno 2. května 2019
Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. V nejnižších částech jsou trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.
Bozkovské dolomitové jeskyněJediné dolomitové jeskyně v naší zemi slaví kulaté výročí. Vchod do nich byl objeven náhodou – na podzim 1947 se po jednom z odstřelů v lomu Na Vápenici objevila zavalená dutina. Několik nadšenců začalo poté místo prozkoumávat lézt do puklin. Jeskyňářům se v roce 1957 podařilo proniknout přes zával do systému chodeb a dutin, z nichž nejkrásnější dostala název Jeskyně překvapení. Speleologové z pražského Národního muzea pak objevili další labyrint chodeb s jezerem a následně bylo probádáno na 5,3 hektaru jeskyně. Dne 2. května 1969 byly Bozkovské dolomitové jeskyně zpřístupněny zájemcům z řad veřejnosti.
 
Bozkovské jeskyněSvou celkovou délkou dosud objevených prostor - 1060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 až 9 °C, vlhkost 96 až 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C. Nacházejí se v obci Bozkov, nedaleko Semil.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut, prohlídky probíhají denně od 8:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 100 korun. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Z důvodů velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem.
Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.