Úvod > Aktuality > Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenací

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenací

Vydáno 12. března 2018 Kultura
Ve dnech 15. až 25. března 2018 se uskuteční již 18. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. Přehlídka uvede 14 představení, které se budou hrát v několika pražských divadlech: v Divadle v Celetné, v Klubu Mlejn, v divadle Minor a v divadle Disk.
Sněhová královna MinorTýdenní přehlídka ke Světovému dni divadla je svou koncepcí ojedinělá: představuje výběr kvalitních divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských pro diváky předškolního věku po dospívající mládež.

Letošní přehlídka uvede 14 představení, z nich největší počet se uskuteční v Divadle v Celetné (7), další potom v Klubu Mlejn (4), v divadle Minor (2) a v divadle Disk (1). Přehlídku pořádá Institut umění – Divadelní ústav / České středisko Asitej. Uvedeny budou inscenace pro batolata (Moment! – Damúza), rodinná představení (například inscenace Malého divadla ČB – Karel – táta vlasti), představení pro děti předškolního věku i pro mládež základních a středních škol. Programová nabídka je pestrá, k vidění budou inscenace činoherní (např. Sněhová královna nebo Lipany – Minor) i loutkové (Zlatá husa – Buchty a loutky), divadlo hrané dětmi (Ezopovo zvířectvo – Divadélko U Zvonu, Azher – Soubor Hop Hop), taneční (Svět z papíru – Mirka Eliášová a kol.) i divadlo s prvky nového cirkusu (Voják a tanečnice - BodyVoiceBand).

Karel - táta vlastiCelý program doplní promítání dokumentu režisérky Petry Tejnorové a choreografky Terezy Ondrové s názvem “Haló? Je tam někdo?”, který bude zařazen v programu pondělního odpoledne (19. 3. 2018 v 17:00 v Malém sále IDU). Součástí přehlídky je také lektorský úvod a workshop k tématu vzpomínek a zapomínání, kterému se věnuje představení divadla Disk (Barunka is leaving).

Hlavním hostem přehlídky je Nové divadlo Nitra. Toto divadlo založili v roce 2016 divadelníci, kteří se rozhodli odejít ze Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a věnovat se vlastní nezávislé tvorbě. V pondělí 19. 3. 2018 uvede dopoledne i večer (v 11,00 a 19,30 hod.) v Divadle v Celetné inscenaci Anna Franková, v dramatizaci mladého režiséra, absolventa pražské DAMU, Šimona Spišáka. Osou příběhu je známý tragický příběh třináctileté Anny Frankové, která se za druhé světové války ukrývala i s rodinou a dalšími lidmi v Amsterdamu.


Kdy se slaví Světový den divadla

Světový den divadlaOslavy Světového dne divadla pro děti a mládež (připadá na 20. březen) probíhají již od roku 2001 z iniciativy mezinárodní nevládní divadelní organizace ASSITEJ (Mezinárodní organizace divadla pro děti a mládež / Association internationale du théatre pour l´Enfance et la Jeunesse). Tato asociace byla založena v roce 1965 a československé (nyní české) středisko bylo jejím členem od počátku. Cílem ASSITEJ je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Organizace je otevřená všem zájemcům z oblasti divadelní tvorby pro děti a mládež. Na výzvu ASSITEJ se 20. března konají nejrůznější přehlídky, přednášky, průvody, představení, workshopy i výstavy spojené s divadlem pro děti v cca 58 zemích 5 kontinentů, kde má asociace svá střediska.
Divadlo Minor - divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor - divadlo pro celou rodinu

Divadlo Minor se snaží hrát nikoli jen pro děti, ale přilákat spolu s dětmi i dospělého diváka, čili celou rodinu. Tomuto cíli se přizpůsobuje jak dramaturgie, tak také hrací časy. Společným jmenovatelem všech inscenací je především originální výtvarná a hudební složka.

Divadlo Disk

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.

Divadlo v Celetné

Divadlo v Celetné

Divadlo v Celetné se nachází v srdci historické Prahy – mezi Prašnou bránou a Staroměstským náměstím – v Manhardtském domu.