Úvod > Aktuality > Pražští hroši bydlí v novém!
Pražští hroši bydlí v novém!
"> ">
Zážitky

Pražští hroši bydlí v novém!

  • Vydáno20. září 2012
Pražští hroši Slávek, Maruška a Váleček se přestěhovali do nového oderního pavilonu v horní, nezáplavové části areálu pražské zoo. Přesun proběhl hladce, přesto se hroši musí v novém domově adaptovat a návštěvníci je tak uvidí od příští sezóny.
Transport hrochů řídil v Zoo Praha na slovo vzatý odborník Roy Smith, který už v pražské zoo stěhoval slony z Pavilonu velkých savců do nového slonince. Stěhování začalo 18. září v poledne, kdy jeřáb spustil do výběhu hrochů speciálně upravený přepravní box. Do bedny vzápětí po pobídkách chovatelů vstoupil hroch Slávek, kterého přilákalo jídlo. Jeřáb poté vyzvedl box na přistavený kamion a ten hrocha převezl okolo areálu zoologické zahrady k novému pavilonu. Stejný proces se následně opakoval i se Slávkovou družkou Maruškou a ročním potomkem Válečkem, kteří cestu v přepravní bedně absolvovali společně.

V následujících měsících si hroši budou zvykat na nový domov. Pavilon hrochů bude jednou z největších lákadel – iluzi Afriky v něm vytvořili stejní tvůrci, jací se podíleli na stavbách do filmů Letopisy Narnie. Ve vnitřním i vnějším bazénu by hroši měli být vidět i pod vodou jako v ohromném akváriu. Návštěvníci však budou moci hrochy obdivovat až od příští sezóny. Nedočkavcům zvažuje zoo umožnit mimořádnou prohlídku, pravděpodobně kolem Vánoc. A co zoo plánuje s původním Pavilonem velkých savců, kde hroši žili doposud? Ten bude přebudován na novou expozici Amazonie.

Pražská zoologická zahrada chová hrochy již od roku 1933, kdy do zoo přijel v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování města. Tato samice, kterou pražská zoo odkoupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy, pak žila v Tróji další desítky let. Neméně slavný je hroch Slávek – stal se hrdinou a symbolem naděje při ničivých povodních v roce 2002, když dokázal přežít v zatopeném Pavilonu velkých savců. Jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka velkou vodu bohužel zaplatily životem. Novou Slávkovou partnerkou se pak stala Maruška. Ta úspěšně odchovala dvě mláďata – nejprve Tomíka a potom Válečka, kterého přivedla na svět loni v červnu.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.