Úvod > Aktuality > Pravěcí obři ze Zemanovy Cesty do pravěku: Dinosauria Museum Prague láká na novou expozici
Dinosaur, expozice pravěk, kudy z nudy
"> Dinosaur, expozice pravěk, kudy z nudy "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pravěcí obři ze Zemanovy Cesty do pravěku: Dinosauria Museum Prague láká na novou expozici

  • Vydáno26. července 2022
Jedna z největších soukromých sbírek dinosaurů Dinosauria Museum Prague roste. Tyranosaura rexe, triceratopse, diplodoka a další prehistorické obry v muzeu doplnila nesmiřitelná dvojice dinosaurů – obávaný predátor alosaurus lovil obrněné stegosaury již před více než 150 miliony let. Poslední okamžiky před jedním z takových soubojů zachycuje nová expozice originální deset metrů dlouhé kostry alosaura Aliho a realistického modelu stegosaura Svena.
Dinosauria Museum PragueVědecky potvrzených dinosauřích bojů na život a na smrt existuje jen velmi málo. Souboje mezi alosaury a stegosaury ale patří mezi ty úplně nejlépe zdokumentované. Stegosauři se totiž dokázali skvěle bránit a až devadesáticentimetrovými bodci na konci ocasu rozdávat často smrtící rány. A právě scénu z posledních okamžiků před jedním z těchto soubojů můžete nově spatřit Dinosaurii Praha. Jak dopadne souboj Ali versus Sven? Uspěje desetimetrový alosaurus a zdolá třítunového stegosaura? To ukáže dinoscope v rozšířené realitě.
 
Alosaurus Ali je přes deset metrů dlouhý, až dvě tuny vážící predátor, který žil před 154 až 150 miliony let a při lovu dosahoval rychlosti až 40 kilometrů v hodině. Aliho kostra vystavená v Dinosaurii byla nalezena v americkém Wyomingu a pro pražské muzeum zrestaurována a zkompletována ve Francii. Navíc je kostra z více než 70 procent originální. Fantasticky zachovalá je především jeho lebka a zuby. Ty na svém povrchu mají zvláštní linie, jejichž účel vědci zatím nedokázali objasnit.
 

Obrněnec Sven a dva ptakoještěři

Dinosauria Museum PragueDruhým nováčkem v muzeu je pak Sven stegosaurus stenops. Osmimetrový a třítunový obrněnec je blízký příbuzný jednoho z hrdinů legendární Cesty do pravěku Karla Zemana. Stegosaurus byl neuvěřitelně pomalý a pohyboval se přibližně pětkrát pomaleji než alosaurus. Pokud chtěl přežít, musel uspět v boji. A evoluce mu v tom dost pomohla. Na dlouhém ocase měl hned čtyři devadesáticentimetrové bodce, na zádech kostěné pláty s ostrými hranami a na zranitelném krku kostěný pancíř. Vědcům se podařilo zdokumentovat obratle alosaurů probodnutých ocasními bodci stegosaurů a další podobná zranění. Víme proto, že stegosauří obrana fungovala skvěle.
 
Kromě Svena ze Spojených států přicestovali do Prahy také dva létající ptakoještěři pteranodoni s rozpětím křídel přes pět metrů. V Dinosaurii doplní Quetziho a pomohou mu s dohledem nad dětským světem, horou fantazie a vstupem do muzea.
Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Muzeum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.