Úvod > Aktuality > Praha má dvě nové kulturní památky – historické parníky Vltava a Vyšehrad
Parník Vltava na okružní jízde Prahou
"> Parník Vltava na okružní jízde Prahou "> Parník Vyšehrad se vrací do centra Prahy "> Parník Vltava pod Pražskýh hradem "> Parník Vyšehrad proplouvá propustí
Památky

Praha má dvě nové kulturní památky – historické parníky Vltava a Vyšehrad

  • Vydáno26. září 2013
Historické parníky Pražské paroplavební společnosti Vyšehrad a Vltava obdržely rozhodnutím ministerstva kultury památkovou ochranu. Obě lodě byly na vodu spuštěny před více než 70 lety a dnes se s nimi svezete z Prahy na Slapskou přehradu nebo do Mělníka.
Parník VltavaLodě Vyšehrad a Vltava jsou neodmyslitelnou součástí pražského koloritu a zároveň posledními funkčními českými historickými parníky. Vyšehrad letos 1. května oslavil 75. výročí spuštění na vodu, Vltava je o dva roky mladší. Oba parníky reprezentují typická plavidla stavěná pro pražskou paroplavbu v letech 1865-1949. Od svého spuštění na vodu vystřídaly, často vlivem politických změn, několik názvů a prošly různými přestavbami, plně se však zachovaly jejich trupy a unikátní parní stroje. Vltavu před několika lety Pražská paroplavební společnost citlivě podle dobových pramenů zrekonstruovala do původní podoby z roku 1940.

Parník Vyšehrad byl postaven v roce 1938, čímž je nejstarší a zároveň, s délkou 62 metrů a šířkou 6 metrů, také největší lodí v Praze. Vyšehrad je využíván zejména jako restaurační parník a také k vyhlídkovým a okružním plavbám po Praze i mimo ni. Kolesový parník Vltava je plavidlo 53 metrů dlouhé a 5 metrů široké. V současnosti se využívá především k vyhlídkovým plavbám po historickém centru Prahy, ale rovněž i k výletům do okolí hlavního města, nejčastěji na Slapy nebo do Mělníka.

Pražskou paroplavební společnost založil v roce 1865 pozdější legendární primátor František Dittrich a je tak jednou z nejstarších stále fungujících firem v ČR. V současnosti je součástí skupiny Evropská vodní doprava, která je největším lodním dopravcem v zemi.
Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.