Úvod > Aktuality > Poslední šance zhlédnout umělecké skvosty Krušnohoří v Národní galerii – výstava Bez hranic končí
Poslední šance zhlédnout umělecké skvosty Krušnohoří v Národní galerii - výstava Bez hranic končí
"> "> ">
Kultura

Poslední šance zhlédnout umělecké skvosty Krušnohoří v Národní galerii – výstava Bez hranic končí

  • Vydáno27. února 2016
Výstava Bez hranic, která představuje umělecké skvosty středověku severozápadních Čech, je v Národní galerii k vidění už jen do 13. března. Návštěvníci tak mají poslední šanci zhlédnout proslulého kostlivce z náhrobku Jana Hasištejnského nebo oltář s obrazem od Lucase Cranacha ze hřbitovního kostela v Jáchymově. Od května pak bude Valdštejnská jízdárna hostit výstavu Karla IV.
Výstava bez hranicKrušné hory a přiléhající vnitrozemí byly v období vrcholného a pozdního středověku velmi výraznou oblastí určenou ekonomicky a kulturně silnými královskými a poddanskými městy. A právě z Litoměřic, Ústí nad Labem, Mostu, Teplic, Žatce či Chomutova pocházejí výjimečné umělecké památky prezentované na končící výstavě s názvem Bez hranic – Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí, zahájené vloni v listopadu.
 
Po mnohaletém výzkumu si výstava nemohla přát lepší načasování – rok 2016 je totiž rokem 500. výročí úmrtí Jana Hasištejnského z Lobkovic. A právě jeho hrobka s detailně propracovaným reliéfem tlejícího těla zemřelého, kterému se kolem krku ovíjí had, je klíčovým exponátem. Návštěvníci ho mohou mimo kadaňský kostel Čtrnácti sv. pomocníků vidět vůbec poprvé.
 
Sv. KateřinaVýstavní premiéru má ale i řada dalších artefaktů, ať už se jedná o sochy, deskové obrazy, architekturu či liturgické památky. K vidění jsou také předměty, jež nejsou ze své podstaty čistě umělecké – např. kameninový svatební pohár z Ústí nad Labem z první poloviny 15. století nalezený v odpadní jímce. Z podobného období pochází i několik vzácných kachlů – na kachli z Litoměřic můžete podle klipce na pravém oku poznat Jana Žižku, motivem ústeckého jsou hráči vrhcábů. Husitský motiv je oslavný, ústecký naopak mravokárný, jelikož deskové hry byly terčem ostré kritiky církve i světských elit.
 
Národní galerie si na poslední dny končící výstavy Bez hranic. Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí připravila speciální prodlouženou otevírací dobu – od pátku 11. do neděle 13. března bude Valdštejnská jízdárna otevřena až do 20 hodin. Nedílnou součástí výstavy je také otevřený ateliér pro děti a rodiče, kde se prostřednictvím rozmanitých  herních a výtvarných úkolů mohou děti seznámit s dobovou praxí ve středověké řezbářské dílně.
Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.