Úvod > Aktuality > Pomozte oživit Prameny!
Kultura

Pomozte oživit Prameny!

  • Vydáno18. srpna 2016
Řada kulturních akcí v místech, která kdysi žila a dnes jen leží zapomenutá uprostřed nádherné přírody Slavkovského lesa, to je festival Oživme prameny! Za pomoci kultury v Pramenech ožívají zaniklá a zajímavá místa. Nachystán je souběžně bohatý a rozmanitý program pro veřejnost – koncerty, performance, autorská čtení, taneční vystoupení, přednášky, vernisáže, výstavy a diskuze. Nenechte si, o nadcházejícím víkendu 20. a 21. srpna, ujít závěr festivalu s mnoha zajímavými akcemi!
Obec PramenyObec Prameny u Mariánských Lázní, mediálně známá jako nejzadluženější vesnice v České republice, hostí až do 21. srpna jedinečnou akci Oživme Prameny!“. Celý týden přímo v obci tvoří skupina sochařů, malířů, architektů a etnologů.

Sochaři vytváří nová místa zastavení a krajináři přemýšlí jak se postavit k místům, která jsou důležitá pro běžný chod obce, ale dnes jsou zcela rozvrácená. Studenti antropologie zase hledají a zkoumají spolu s místním, a hledají jejich vztah k tomuto místu.
 

Na víkend je pro příchozí připravena řada akcí:

Pátek 19.8.
20:00 koncert The Most Naked man
21:30 koncert DJ Oozlum
 
Sobota 20.8.
14:00 pouť po okolí obce s vernisáží děl sochařů z pražské AVU. Díla představí Barbora Masaříková, Tereza Viková, Vojtěch Trocha, Pavla Dundálková, Barbora Kolouchová a Lenka Rochovanská
17:00 vernisáž obrazů malířů z pražské AVU: Eliáš Urban, Matěj Tichý, Michal Marek, Petr Gruber
18:00 Studenti architektury představí vize budoucí podoby jednotlivých zdevastovaných míst
19:00 Studenti etnologie a antropologie odhalí svou týdenní práci v obci
21:00 koncert – vizuální umělkyně Space Love
 
Neděle 21.8.
Výstava týdenní práce sochařů, malířů, architektů a antropologů
 

Od odsunu k dluhům

Obec PramenyObec Prameny si prošla po roce 1945 nelehkým vývojem – odsun původního německy mluvícího obyvatelstva a následné působení československé armády v oblasti znamenal jak zánik všech vazeb a tradic, tak i naprostý rozvrat urbanistické struktury místa. Po roce 1990 byla snaha obec oživit. Velkolepé plány vedení obce však vedly ještě do větších problémů. Nevydařeným projektem na stáčení minerální vody se obec dostala do obrovských dluhů, ze kterých se sama není dodnes schopna vymanit. K dnešnímu dni je veškerý obecní majetek v exekuci či již rozprodán. Dluh postupně skupuje ruský investor. Ten si tak nepřímo kupuje celou vesnici.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky