Úvod > Aktuality > Pomozte oživit Prameny!
Pomozte oživit Prameny!
">
Kultura

Pomozte oživit Prameny!

  • Vydáno18. srpna 2016
Řada kulturních akcí v místech, která kdysi žila a dnes jen leží zapomenutá uprostřed nádherné přírody Slavkovského lesa, to je festival Oživme prameny! Za pomoci kultury v Pramenech ožívají zaniklá a zajímavá místa. Nachystán je souběžně bohatý a rozmanitý program pro veřejnost – koncerty, performance, autorská čtení, taneční vystoupení, přednášky, vernisáže, výstavy a diskuze. Nenechte si, o nadcházejícím víkendu 20. a 21. srpna, ujít závěr festivalu s mnoha zajímavými akcemi!
Obec PramenyObec Prameny u Mariánských Lázní, mediálně známá jako nejzadluženější vesnice v České republice, hostí až do 21. srpna jedinečnou akci Oživme Prameny!“. Celý týden přímo v obci tvoří skupina sochařů, malířů, architektů a etnologů.

Sochaři vytváří nová místa zastavení a krajináři přemýšlí jak se postavit k místům, která jsou důležitá pro běžný chod obce, ale dnes jsou zcela rozvrácená. Studenti antropologie zase hledají a zkoumají spolu s místním, a hledají jejich vztah k tomuto místu.
 

Na víkend je pro příchozí připravena řada akcí:

Pátek 19.8.
20:00 koncert The Most Naked man
21:30 koncert DJ Oozlum
 
Sobota 20.8.
14:00 pouť po okolí obce s vernisáží děl sochařů z pražské AVU. Díla představí Barbora Masaříková, Tereza Viková, Vojtěch Trocha, Pavla Dundálková, Barbora Kolouchová a Lenka Rochovanská
17:00 vernisáž obrazů malířů z pražské AVU: Eliáš Urban, Matěj Tichý, Michal Marek, Petr Gruber
18:00 Studenti architektury představí vize budoucí podoby jednotlivých zdevastovaných míst
19:00 Studenti etnologie a antropologie odhalí svou týdenní práci v obci
21:00 koncert – vizuální umělkyně Space Love
 
Neděle 21.8.
Výstava týdenní práce sochařů, malířů, architektů a antropologů
 

Od odsunu k dluhům

Obec PramenyObec Prameny si prošla po roce 1945 nelehkým vývojem – odsun původního německy mluvícího obyvatelstva a následné působení československé armády v oblasti znamenal jak zánik všech vazeb a tradic, tak i naprostý rozvrat urbanistické struktury místa. Po roce 1990 byla snaha obec oživit. Velkolepé plány vedení obce však vedly ještě do větších problémů. Nevydařeným projektem na stáčení minerální vody se obec dostala do obrovských dluhů, ze kterých se sama není dodnes schopna vymanit. K dnešnímu dni je veškerý obecní majetek v exekuci či již rozprodán. Dluh postupně skupuje ruský investor. Ten si tak nepřímo kupuje celou vesnici.